Cholecystektomia laparoskopowa to zabieg polegający na usunięciu pęcherzyka żółciowego. Najczęściej wskazaniem do jego przeprowadzenia jest kamica pęcherzyka żółciowego. Zabieg ma wiele zalet, m.in. wiąże się z krótszą hospitalizacją, mniejszymi dolegliwościami bólowymi oraz mniejszym ryzykiem zakażenia.
Zadzwoń: 22 469 12 09Dzięki cholecystektomii laparoskopowej nie ma potrzeby rozległego rozcinania powłok brzusznych.
Chirurg wycina chorobowo zmieniony pęcherzyk za pomocą narzędzi laparoskopowych wprowadzanych przez niewielkie (5-10 mm) otwory w powłokach brzusznych. Wnętrze jamy brzusznej jest cały czas obserwowane na ekranie monitora.
Zabieg trwa do 2 godzin. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
Cholecystektomia laparoskopowa wiąże się z wieloma korzyściami. Używane podczas zabiegu narzędzia ograniczają do minimum utratę krwi i uszkodzenia tkanek.Tym samym skraca się czas hospitalizacji do 1 doby i pacjent szybciej wraca do zdrowia. Cholecystektomia laparoskopowa zapewnia też lepszy efekt estetyczny, gdyż rany pooperacyjne są mniejsze niż przy tradycyjnym leczeniu. Zabieg może być wykonany bez względu na płeć – zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
do 2 h
woreczek żółciowy
ogólne
40+
1 doba
Pęcherzyk żółciowy to jedna ze struktur budujących drogi żółciowe zewnątrzwątrobowe. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie i zagęszczanie żółci, a kiedy zachodzi taka potrzeba (np. po spożyciu tłustego posiłku), wydalanie jej do przewodu pokarmowego. Żółć uczestniczy bowiem w procesie rozbijania cząsteczek tłuszczu na mniejsze.
Pęcherzyk żółciowy narażony jest na wiele schorzeń, z których najbardziej znanym jest kamica. To choroba uwarunkowana genetycznie. Za jej rozwój odpowiadają zaburzenia enzymatyczne w wątrobie. Jednak nie tylko czynniki dziedziczne mogą wpływać na powstawanie kamicy pęcherzyka żółciowego. To schorzenie wieloczynnikowe, do którego predysponuje spożywanie tłustych pokarmów, o wysokiej zawartości cholesterolu czy nagła utrata masy ciała. Wiek powyżej 40. roku życia czy hormonoterapia również przyczyniają się doryzyka występowania kamicy pęcherzyka żółciowego.
Kamica charakteryzuje się obecnością kamieni wewnątrz pęcherzyka żółciowego. Kamienie rozwijają się w konsekwencji złuszczania nabłonka wyścielającego pęcherzyk i przyłączania do niego wcześniej wytrąconych soli kwasów żółciowych. Te z kolei powstają w sytuacji, gdy zmienia się skład żółci.
Kamica żółciowa wymaga leczenia operacyjnego. Cholecystektomia laparoskopowa uznawana jest obecnie za najlepszą metodę leczenia tej przypadłości. Zabieg wykonuje się:
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że sama obecność kamieni żółciowych nie stanowi wskazania do przeprowadzenia cholecystektomii laparoskopowej.
W przypadku cholecystektomii laparoskopowej konieczne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu. Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, średnio na 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie powinno się zażywać doustnych:
W przypadku leków stosowanych w sposób stały (np. przy cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym) nie ma potrzeby rezygnacji z nich, a w dniu zabiegu można przyjąć dawkę, popijając małym łykiem wody.
Dodatkowo na 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy:
Pacjent powinien powiadomić personel medyczny o infekcji, jeśli pojawiła się w czasie 2 ostatnich tygodni.
Przed zabiegiem pacjent zobowiązany jest wykonać niezbędne do znieczulenia badania, w tym: morfologię, cukier, grupę krwi, jonogram, układ krzepnięcia, kreatyninę, zdjęcie klatki piersiowej, EKG. O czasie ich wykonania poinformuje lekarz kierujący na zabieg.
Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się przede wszystkim:
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.