Redukcja tkanki tłuszczowej to zabieg służący modelowaniu sylwetki. Tkanka tłuszczowa zostaje rozpuszczona i usunięta drogą liposukcji. Zabieg jest szczególnie polecany u kobiet po ciąży, które mimo diety i ćwiczeń mają kłopot z powrotem do poprzedniej sylwetki.
Liposukcja brzucha i boczków to najczęściej stosowana procedura wśród liposukcji. Zabiegowi poddają się najczęściej młode mamy, pragnące osiągnąć sylwetkę sprzed ciąży. Należy jednak pamiętać, że jest to zabieg inwazyjny i najlepiej jest go wykonać po zakończeniu okresu prokreacji (po urodzeniu ostatniego dziecka). Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Zaraz po jego zakończeniu Pacjentka ubierana jest w specjalny gorset uciskowy, którego zadaniem jest redukcja opuchlizny. Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona i miejscami zasiniona. W ciągu pierwszej doby po zabiegu pojawia się opuchlizna, która stopniowo ustępuje. Pacjentka może mieć także wrażenie "znieczulicy" skórnej, tzw. "obcej skóry". W miarę procesu regeneracji wrażenie to będzie ustępować, aż skóra wróci to pełnego czucia. Po zabiegu liposukcji brzucha i boczków ważne jest, by przez pierwszy okres nie nosić obrań uciskających brzuch i talię. Zaleca się również stosowanie drenaży limfatycznych.
brzuch i boczki
ogólne
25+
Nadmiar tkanki tłuszczowej na udach to problem, który trudno zlikwidować za pomocą diety i ćwiczeń. Tkanka tłuszczowa odkłada się zazwyczaj po wewnętrznej stronie ud lub w ich górnej zewnętrznej części, w tzw. bryczesach. Zabieg liposukcji ud często rozszerza się również o obszar kolan, by wysmuklić nogi. Bolesność w okresie pozabiegowym jest trochę większa niż w przypadku liposukcji brzucha. Wynika to z faktu, że nogami cały czas poruszamy, napinając i rozluźniając mięśnie. Finalne efekty zabiegu osiągane są po pełnym okresie rekonwalescencji (3 miesiące), jednak tuż po zabiegu widoczna jest już różnica w rozmiarze ud. W pierwszym okresie po zabiegu należy nosić specjalne getry uciskowe oraz luźną odzież. Szczególną uwagę należy zwrócić na szwy w spodniach - tak, by nie opinały się ciasno na nogach. Wszelkiego rodzaju trwały ucisk może bowiem sprzyjać powstawianiu zrostów i nierówności. Stosowanie drenaży limfatycznych zwiększy komfort rekonwalescencji i pobudzi ukrwienie tkanek.
uda
ogólne, podpajęczynówkowe
18+
Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach ramion to defekt trudny do ukrycia, niekiedy związany z budową ciała lub nierównomiernym procesem odchudzania. Usunięcie tkanki tłuszczowej z okolicy ramion wysmukli ręce i optycznie całą sylwetkę. W pierwszym etapie po zabiegu na ramionach mogą pojawiać się zaczerwienienia i zasinienia. Kluczowe dla efektów zabiegu jest stosowanie ubrania uciskowego oraz drenaży limfatycznych. W pierwszym etapie po zabiegu wykonywanie różnych czynności rękoma może być utrudnione bądź bolesne. Warto przygotować sobie luźne, wygodne do założenia ubranie.
ramiona
ogólne, miejscowe
18+
Liposukcja pleców to zabieg redukujący tkankę tłuszczową w okolicach łopatek i powyżej, czasem również z karku. W celu odessania tkanki tłuszczowej wykonywane są dwa niewielkie nacięcia, przez które wprowadza się kaniule ssące. Tkanka tłuszczowa usuwana jest równomiernie lub punktowo w zależności od potrzeb Pacjenta. Po zabiegu zalecamy noszenie ubrania uciskowego, redukującego obrzęki.
plecy
ogólne, miejscowe
18+
Liposukcji można poddać zarówno duże obszary ciała, np. brzuch czy uda, jak również mniejsze, np. drugi podbródek, dłonie lub wzgórek łonowy. Procedura wykonywania zabiegu jest taka sama i wymaga wcześniejszej konsultacji u chirurga plastycznego. Z możliwości redukcji tkanki tłuszczowej z okolic szyi i drugiego podbródka najczęściej korzystają osoby szczupłe, u których tkanka tłuszczowa odkłada się punktowo. Liposukcja wzgórka łonowego jest szeroko stosowana u kobiet po cięciach cesarskich, których blizna jest wklęsła i przyrośnięta, powodując zbieranie się tkanki tłuszczowej powyżej i poniżej jej linii.
dłonie, szyja, wzgórek łonowy
ogólne, miejscowe
18+
Pierwszym etapem przygotowania się do zabiegu jest konsultacja u chirurga plastyka, który będzie wykonywał zabieg. Po wstępnym wywiadzie i badaniu chirurg rozrysuje obszary do liposukcji – w taki sposób, by wymodelować sylwetkę, zapewniając możliwie najlepszy efekt estetyczny. Liposukcja jest wykonywana przy pomocy metalowych kaniul, które są umieszczane w małych nacięciach skóry i pozwalają na rozbicie i odessanie tkanki tłuszczowej. Liposukcja może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas jednego zabiegu można odessać maksymalnie 4 litry tkanki tłuszczowej. Liposukcja nie stanowi sposobu na redukcję wagi ciała, pozwala jedynie na jego modelowanie. Decydując się na zabieg liposukcji, należy pamiętać, że finalne efekty widoczne są po 3 miesiącach od zabiegu. Naszym Pacjentkom w okresie rekonwalescencji zalecamy stosowanie drenaży limfatycznych, które redukują obrzęki i przyspieszają proces gojenia. Czas hospitalizacji to 1-2 doby. Po zabiegu zalecamy około 3-7 dni zwolnienia lekarskiego – jest to czas na regenerację organizmu.
Najlepszymi kandydatami do liposukcji są osoby ze stosunkowo prawidłową wagą ciała, które mają nadmiar tkanki tłuszczowej w niektórych obszarach ciała.
W dniu zabiegu zgłoś się na czczo do szpitala. Bądź na około 30 minut przed wyznaczonym terminem. Zabierz ze sobą dowód osobisty, wyniki badań krwi i potwierdzoną grupę krwi. Zapakuj osobiste rzeczy w wygodną torbę lub walizkę (kosmetyki, koszulę nocną, ręcznik). Po zabiegu otrzymasz specjalny gorset uciskowy, który zmniejszy obrzęki i nadwrażliwość skóry w obszarze zabiegowym. Zabierz ze sobą wygodne, luźne ubranie.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu liposukcji jest ogólny zły stan zdrowia Pacjentki, potwierdzony badaniami krwi, a także miesiączka, ciąża i okres karmienia piersią. Zabiegu nie wykonuje się również u Pacjentek z aktywnymi zmianami w obszarze zabiegowym. W przypadku istnienia chorób przewlekłych (cukrzyca, nadciśnienie, zaburzania krzepliwości lub pracy tarczycy) konieczne jest zaświadczenie od specjalisty o braku występowania przeciwwskazań do ww. zabiegu.
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Wybierz preferowaną formę kontaktu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami