Leczenie zabiegowe wysiłkowego nietrzymania moczu

W zależności od stopnia zaawansowania wysiłkowego nietrzymania moczu, możliwe są do zastosowania zarówno procedury małoinwazyjne, jak i chirurgiczne. Te drugie często wiążą się z leczeniem operacyjnym statyki narządu rodnego oraz zabiegowym plastyki pochwy. Celem terapii jest przywrócenie komfortu życia codziennego.

Leczenie nadreaktywnego pęcherza moczowego

leczenie nadreaktywnego pęcherza moczowego

Ostrzyknięcie ścian pęcherza moczowego toksyną botulinową typu A w leczeniu nadreaktywnego pęcherza moczowego. Neutotoksyna botulinowa typu A jest jednym z najnowocześniejszych leków stosowanych w medycynie. Toksyna botulinowa typu A ( BOTOX®) jest zalicencjonowana w Europie do leczenia zespołu pęcherza nadreaktywnego opornego na terapie zachowawcze (tj. farmakoterapia doustna). Nadreaktywność pęcherza moczowego wiąże się z pogorszeniem jakości życia, Pacjenci skarżą się na silne napady parć naglących, konieczność natychmiastowego i bardzo częstego udawania się do toalety, nierzadko również w nocy. Często przy nasilonych objawach pojawia się nietrzymanie moczu, czyli wyciek moczu wbrew woli pacjenta. Leczenie metodą ostrzykiwania pęcherza Botoxem pozwala:

  • wyeleminować lub ograniczyć nietrzymanie moczu
  • ograniczyć skurcze pęcherza moczowego i parcia naglące
  • zwiększyć ilość moczu, którą może pomieścić pęcherz moczowy
  • zmniejszyć uczucie konieczności nagłego udania się do toalety
  • wydłużyć odstępy czasowe pomiędzy kolejnymi mikcjami

Wskazania do zastosowania toksyny botulinowej typu A w urologii obejmują następujące zaburzenia czynności pęcherza moczowego:

  • Idiopatyczna nadreaktywność pęcherza moczowego z objawami nietrzymania moczu, parciem naglącym lub częstomoczem, u pacjentów dorosłych, z niewystarczającą odpowiedzią lub z nadwrażliwością na leki antycholinergiczne.
    • Nietrzymanie moczu u pacjentów dorosłych z nadreaktywnością mięśnia wypieracza pęcherza moczowego o podłożu neurogennym po stabilnych urazach rdzenia kręgowego poniżej odcinka szyjnego oraz u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

 

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się na konsultacji urologicznej.

Umów wizytę

Szpital LUX MED Puławska

CZAS

1 - 1,5h

OBSZAR

pęcherz

ZNIECZULENIE

miejscowe

LICZBA ZABIEGÓW

indywidualnie

ODSTĘPY POMIĘDZY ZABIEGAMI

6-12 m-cy

GRUPA WIEKOWA

25+

CZAS KONSULTACJI Z ZABIEGIEM

80 min

ŚREDNIA BOLESNOŚĆ ZABIEGU

3

CZAS HOSPITALIZACJI

do 6h

Chirurgiczne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, TVT

Zabieg operacyjny polega na podwieszeniu środkowego odcinka cewki moczowej za pomocą specjalnej, beznapięciowej taśmy polipropylenowej bądź siatki, umożliwiając tym odtworzenie fizjologicznego kąta pęcherzowo-cewkowego. Procedura ma na celu korektę elementów podwieszających macicę, pęcherz oraz cewkę moczową. Zabieg wykonywany jest w przypadkach pierwotnego i nawrotowego nietrzymania moczu. Efekt odczuwalny jest od razu. Niekiedy zabieg przeprowadza się droga pochwową, wykonując jednoczesną plastykę pochwy, zmniejszając jej szerokość i wiotkość. Procedury nie wykonuje się u kobiet, które nie zakończyły jeszcze prokreacji.

Umów wizytę

Szpital LUX MED Puławska

CZAS

40 min

ZNIECZULENIE

ogólne, podpajęczynówkowe

GRUPA WIEKOWA

35+

ŚREDNIA BOLESNOŚĆ ZABIEGU

4

CZAS HOSPITALIZACJI

1 doba

Laserowe obkurczanie pochwy

Laseroterapia pochwy polega na wykonywaniu spiralnych ruchów głowicy lasera przez całą długość pochwy. Wiązka lasera powoduje mikrouszkodzenia w śluzówce narządu, wymuszając naturalną regenerację. Efektem procedury jest  zwężenie pochwy, redukcja problemu suchości oraz wzrost satysfakcji seksualnej. Laser stosuje się również w okolicach cewki, lecząc wysiłkowe nietrzymanie moczu. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny. Zaleca się wykonanie serii 2-3 zabiegów.

Umów wizytę

Szpital LUX MED Puławska

CZAS

10 min

OBSZAR

strefy intymne

ZNIECZULENIE

ew. maść

LICZBA ZABIEGÓW

2-4

ODSTĘPY POMIĘDZY ZABIEGAMI

4 tygodnie

GRUPA WIEKOWA

35+

CZAS KONSULTACJI Z ZABIEGIEM

30 min

ŚREDNIA BOLESNOŚĆ ZABIEGU

1

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu kwasem hialuronowym polega na jego iniekcji w okolice cewki moczowej, dzięki czemu zmianie ulega kąt okołocewkowy. Procedura ma zastosowanie przy początkowym stadium nietrzymania moczu. Najczęściej wykonuje się ją w połączeniu z laseroterapią pochwy, rewitalizując zarówno samą pochwę, jak i okolice cewki moczowej.

Umów wizytę

Szpital LUX MED Puławska

CZAS

30 min

OBSZAR

strefy intymne

ZNIECZULENIE

miejscowe w postaci maści

LICZBA ZABIEGÓW

2-4

GRUPA WIEKOWA

35+

ŚREDNIA BOLESNOŚĆ ZABIEGU

3

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabiegi leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu przeprowadzane są przez ginekologa plastyka lub urologa po wcześniejszej konsultacji i kwalifikacji. W zależności od konkretnego przypadku stosuje się różne formy znieczulenia. Większość zabiegów wysiłkowego nietrzymania moczu wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia. Istnieje możliwość połączenia kilku procedur ginekologii plastycznej w trakcie jednego zabiegu – o ile lekarz nie zaleci inaczej. Po operacji zaleca się minimum 7 dni rekonwalescencji w warunkach domowych. Pełen okres rekonwalescencji trwa 4-6 tygodni. Po tym czasie można wrócić do aktywności fizycznej i seksualnej. Zabiegu nie wykonuje się w trakcie miesiączki – pamiętaj o tym, planując termin wykonania procedury.

Wskazania

Wskazaniem do leczenia jest mimowolne, wysiłkowe popuszczanie moczu podczas takich aktywności jak: kichanie, kasłanie czy skakanie.

Przygotowania

Na kilka dni przed zabiegiem należy odstawić leki rozrzedzające krew. W dniu zabiegu zgłoś się na 20 minut przed wyznaczoną godziną. Zabierz ze sobą wyniki badań krwi oraz badań urodynamicznych, o ile były zlecane.

Przeciwwskazania

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu są: ciąża i okres laktacji, nieprawidłowy wynik cytologii, schorzenia, w tym infekcje  ginekologiczne wymagające leczenia w pierwszej kolejności, część chorób autoimmunologicznych, nieuregulowane choroby przewlekłe, uzależnienie od alkoholu i środków psychoaktywnych, duża skłonność do powstawania bliznowców lub nierealistyczne oczekiwania pacjentki co do możliwych do uzyskania efektów zabiegu.
Przeciwwskazaniem do zabiegu są również: ogólny zły stan zdrowia, odchylenia w badaniach kontrolnych krwi, infekcja, w tym infekcje wirusowe, jak opryszczka.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Wybierz preferowaną formę kontaktu.

Skontaktuj się telefonicznie

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

Porozmawiaj z naszym konsultantem

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Rozpocznij Chat