Plastyka warg sromowych, labioplastyka

Plastyka warg sromowych to chirurgiczna korekta ich kształtu, wielkości i estetyki. Zabieg wykonuje się zarówno na wargach sromowych mniejszych, jak i większych, poprawiając jakość życia intymnego i codziennego.

Korekta warg sromowych mniejszych, labiominoroplastyka

Labiominoroplastyka

Labiominoroplastyka polega na redukcji lub korekcie warg sromowych mniejszych, osłaniających wejście do pochwy. Często tkanki te są przerośnięte, sprawiając ból podczas życia codziennego i seksualnego, a także uniemożliwiając aktywność fizyczną. Istnieje wiele technik labiominoroplastyki, różniących się sposobem prowadzenia cięcia i efektem końcowym. Wargi sromowe są narządem erekcyjnym, więc o ile jest to możliwe, unika się ich częściowej amputacji na rzecz metody deepitelializacji, zachowującej naturalny brzeg wargi oraz wrażliwość na stymulacje. Labiominoroplastykę przeprowadza się zarówno skalpelem, jak i narzędziami koagulującymi, takimi jak laser czy radiofrekwencja.

Umów wizytę

Szpital LUX MED Puławska

CZAS

40 min

OBSZAR

strefy intymne

ZNIECZULENIE

ogólne, podpajęczynówkowe, miejscowe

ŚREDNIA BOLESNOŚĆ ZABIEGU

3

CZAS HOSPITALIZACJI

1 doba

Korekta warg sromowych większych, labiomajoroplastyka

Labiomajoroplastyka

Przerost warg sromowych większych lub ich wiotkość to uciążliwy dla Pacjentki problem, wyłączający ją z aktywności fizycznej i seksualnej. Korekta warg sromowych większych najczęściej wykonywana jest u kobiet po 45 roku życia, kiedy tkanki ulegają naturalnemu procesowi starzenia. Nadmiar wiotkiej skóry usuwany jest za pomocą jednej z trzech technik. Dobór metody uzależniony jest od warunków anatomicznych Pacjentki. Linie cięcia prowadzone są w taki sposób, by ukryć blizny w naturalnych fałdach skórnych i osiągnąć możliwie najlepszy efekt estetyczny. Labiomajoroplsatykę wykonuje się zarówno tradycyjnie skalpelem, jak i narzędziami koagulującymi, jak radiofrekwencja czy laser.

Umów wizytę

Szpital LUX MED Puławska

CZAS

40 min

OBSZAR

strefy intymne

ZNIECZULENIE

ogólne, podpajęczynówkowe, miejscowe

ŚREDNIA BOLESNOŚĆ ZABIEGU

3

CZAS HOSPITALIZACJI

1 doba

Ujędrnienie warg sromowych większych, labiomajoroplastyka

Labiomajoroplastyka

Wargi sromowe większe, podobnie jak inne części ciała, ulegają procesowi starzenia. Skóra warg sromowych wiotczeje i marszczy się. Defekt powoduje skrępowanie i wycofanie z życia intymnego. Jędrność warg sromowych większych można przywrócić - wypełniając je tkanką tłuszczową lub kwasem hialuronowym. Zabieg jest małoinwazyjny i nie wymaga hospitalizacji, o ile nie jest połączony z inną procedurą. Wypełniacz podaje się drogą iniekcji pod skórę, modelując kształt warg sromowych. Po zabiegu przez 2-3 dni widoczne są miejsca po wkłuciach, w okolicach których mogą wystąpić niewielkie zasinienia. Efekt utrzymuje się od 12 do 24 miesięcy - w zależności od rodzaju zastosowanego wypełniacza.  

Umów wizytę

Szpital LUX MED Puławska

CZAS

20 min

OBSZAR

strefy intymne

ZNIECZULENIE

maść

GRUPA WIEKOWA

35+

CZAS KONSULTACJI Z ZABIEGIEM

40 min

ŚREDNIA BOLESNOŚĆ ZABIEGU

2

Wybielanie warg sromowych większych

Okolice sromu często mają ciemniejszy kolor skóry niż reszta ciała. Taki defekt estetyczny powstaje na skutek gromadzenia się zbyt dużej ilość melanocytów (komórek odpowiedzialnych za produkowanie melaniny – barwnika skóry) i nadprodukcję melaniny. To ten sam mechanizm, który powoduje przebarwienia również w innych częściach ciała. Jest to cecha dziedziczna, choć w niektórych przypadkach może być efektem przyjmowania leków, wahań hormonalnych (np. w czasie ciąży lub w okresie menopauzy) czy też nadmiernego naświetlania ciała promieniowaniem UV (również w solarium). W trakcie zabiegu wybielania wiązka lasera oddziałuje bezpośrednio na melaninę, powodując jej uszkadzanie i po około dwóch tygodniach usunięcie z organizmu. Dodatkowo działa aktywizująco na monocyty, normując ich pracę. W ten sposób zaczynają one produkować barwnik w odpowiednich ilościach. Zabieg wymaga wykonania wcześniejszej depilacji intymnej. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po wykonaniu procedury skóra warg sromowych jest podrażniona i wymaga nawilżania.  

Umów wizytę

Szpital LUX MED Puławska

CZAS

10 min

OBSZAR

strefy intymne

ZNIECZULENIE

miejscowe

LICZBA ZABIEGÓW

2-4

ODSTĘPY POMIĘDZY ZABIEGAMI

4 tygodnie

CZAS KONSULTACJI Z ZABIEGIEM

20 min

ŚREDNIA BOLESNOŚĆ ZABIEGU

2

Rekonstrukcja warg sromowych mniejszych

Zabiegi rekonstrukcji warg sromowych mniejszych przeprowadza się u Pacjentek, które na skutek procedur religijnych (obrzezania, mutylacji) lub powikłań po innych zabiegach zostały pozbawione warg sromowych. Rekonstrukcja pozwala na odtworzenie warg sromowych, redukując ból i dyskomfort podczas współżycia. Zabiegi naprawcze stosuje się również po źle wykonanej labioplastyce lub gdy powikłania wpłynęły negatywnie na wypracowany efekt estetyczny.

Umów wizytę

Szpital LUX MED Puławska

CZAS

40 min

OBSZAR

wargi sromowe

ZNIECZULENIE

miejscowe, ogólne, podpajczynówkowe

CZAS HOSPITALIZACJI

1 doba

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabiegi plastyki warg sromowych większych przeprowadzane są przez ginekologa plastyka po wcześniejszej konsultacji i kwalifikacji. W zależności od konkretnego przypadku stosuje się różne formy znieczulenia. Większość zabiegów labioplastyki (labiomajoroplastyki i labiominoroplastyki) wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia. Istnieje możliwość połączenia kilku procedur ginekologii plastycznej w trakcie jednego zabiegu – o ile lekarz nie zaleci inaczej. Labioplastykę u osób nieletnich przeprowadza się tylko za zgodą obydwojga rodziców i jeśli istnieją wskazania medyczne do jej wykonania. Po zabiegach chirurgii intymnej zaleca się minimum 7 dni rekonwalescencji w warunkach domowych. Dla właściwego gojenia kluczowa jest higiena i wietrzenie rany. Pełen okres rekonwalescencji trwa 4-6 tygodni. Po tym czasie można wrócić do aktywności fizycznej i seksualnej. Zabiegu nie wykonuje się w trakcie miesiączki – pamiętaj o tym, planując termin przeprowadzenia procedury.

Wskazania

Wskazaniem do zabiegu labioplastyki jest przerost warg sromowych lub inna deformacja w tej okolicy. Zabiegi naprawcze wykonuje się również po nieudanych procedurach lub zabiegach na tle religijnym, polegających na amputacji warg sromowych mniejszych, a czasem większych.

Przygotowania

Na dzień przed zabiegiem zaleca się wykonanie depilacji intymnej, umożliwiającej właściwą higienę rany. Na kilka dni przed wykonaniem procedury należy też odstawić leki rozrzedzające krew.

Przeciwwskazania

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do labioplastyki są: ciąża i okres laktacji, nieprawidłowy wynik cytologii,  schorzenia i infekcje ginekologiczne wymagające leczenia w pierwszej kolejności, część chorób autoimmunologicznych, nieuregulowane choroby przewlekłe, uzależnienie od alkoholu i środków psychoaktywnych, duża skłonność do powstawania bliznowców lub nierealistyczne oczekiwania Pacjentki co do możliwych do uzyskania efektów zabiegu.
Przeciwwskazaniem do wykonania procedury są także: ogólny zły stan zdrowia, odchylenia w badaniach kontrolnych krwi, infekcja, w tym infekcje wirusowe, jak opryszczka.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Wybierz preferowaną formę kontaktu.

Skontaktuj się telefonicznie

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

Porozmawiaj z naszym konsultantem

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Rozpocznij Chat