Leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to dość powszechny problem, przy czym zdecydowanie częściej zmagają się z nim kobiety. Jednym ze sposobów leczenia nietrzymania moczu jest ostrzykiwanie zwieraczy własną tkanką tłuszczową. Zabieg stosowany jest u osób, które nie mogą być poddane inwazyjnym zabiegom, zmagają się ze średniozaawansowaną chorobą lub nie uzyskały wystarczającej poprawy po poprzednim zabiegu.

Zadzwoń: 22 469 12 09

Ostrzykiwanie zwieraczy tkanką tłuszczową

Zabieg leczenia nietrzymania moczu wykonywany jest przez ginekologa plastyka lub urologa. Wymaga wcześniejszej konsultacji i kwalifikacji. W większości przypadków przeprowadza się go w ramach chirurgii jednego dnia.

Pierwszym etapem zabiegu jest pobranie od chorego tkanki tłuszczowej. Tkankę tłuszczową pobiera się zazwyczaj z okolicy podbrzusza. Następnie zostaje ona odpowiednio przygotowana.

Drugim etapem zabiegu jest podanie opracowanej tkanki tłuszczowej w okolicę zwieraczy. W ten sposób uzyskuje się ich mechaniczne podparcie. Należy też zaznaczyć, że tkanka tłuszczowa wydziela mediatory, które wspomagają proces regeneracji tkanki mięśniowej i nerwów, co zapewnia dodatkowe wsparcie w powrocie do zdrowia.

Zadzwoń: 22 469 12 09

Szpital LUX MED Puławska

OBSZAR

cewka moczowa

ZNIECZULENIE

ogólne

GRUPA WIEKOWA

18+

CZAS HOSPITALIZACJI

1 doba

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Do nietrzymania moczu dochodzi najczęściej w wyniku nieprawidłowego działania nerwów zawiadujących czynnością pęcherza moczowego.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu w przypadku kobiet przeważnie związane jest z osłabieniem mięśni miednicy, do którego dochodzi naturalnie w wyniku starzenia się organizmu, ale również na skutek ciąż i porodów.

Do kogo skierowany jest zabieg?

Leczenie nietrzymania moczu poprzez ostrzykiwanie zwieraczy własnym tłuszczem skierowane jest do kobiet w różnym wieku ze średnim stopniem przypadłości, u których istnieje możliwość pobrania tłuszczu, jaki zostanie zaaplikowany w okolice cewki moczowej.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Wskazania

Zabieg powinno się przeprowadzić zwłaszcza wówczas, gdy dotychczasowe postępowanie terapeutyczne nie przyniosło rezultatów. Poza tym ostrzykiwanie własnym tłuszczem może odgrywać rolę uzupełniającą w przypadku nawrotu nietrzymania moczu po wykonanym przed laty wszczepieniu taśm.

Przygotowania

Jak przygotować się do zabiegu ostrzykiwania zwieraczy tłuszczem?

Lekarz kierujący na zabieg informuje pacjenta odnośnie konieczności odstawienia określonych leków, w tym zwłaszcza środków rozrzedzających krew zawierających w swoim składzie kwas salicylowy (np. Acardu, Aspiryny). Dodatkowo przekazuje informacje o sposobie przyjmowania leków stosowanych przewlekle. Zaleca też przygotowanie wykazu zażywanych leków, aby zminimalizować ryzyko niepożądanych skutków ich interakcji ze znieczuleniem.

Na zabieg pacjent powinien zabrać ze sobą wyniki wcześniej wykonywanych i zleconych badań. Najlepiej, aby przed planowanym zabiegiem ograniczyć palenie papierosów oraz nie spożywać alkoholu i napojów zawierających kofeinę

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu wymienia się przede wszystkim:

  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • nieprawidłowy wynik cytologii,
  • infekcje ginekologiczne,
  • nieuregulowane choroby przewlekłe,
  • nierealistyczne oczekiwania chorego wobec efektów zabiegu.

Zabieg dyskwalifikują ogólny zły stan zdrowia, a także zbyt mała masa ciała, która uniemożliwia uzyskanie materiału do przeszczepu. Zabiegu nie przeprowadza się także podczas krwawienia menstruacyjnego.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Skontaktuj się telefonicznie

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń