Nietrzymanie moczu to dość powszechny problem, przy czym zdecydowanie częściej zmagają się z nim kobiety. Jednym ze sposobów leczenia nietrzymania moczu jest ostrzykiwanie zwieraczy własną tkanką tłuszczową. Zabieg stosowany jest u osób, które nie mogą być poddane inwazyjnym zabiegom, zmagają się ze średniozaawansowaną chorobą lub nie uzyskały wystarczającej poprawy po poprzednim zabiegu.
Zadzwoń: 22 469 12 09Zabieg leczenia nietrzymania moczu wykonywany jest przez ginekologa plastyka lub urologa. Wymaga wcześniejszej konsultacji i kwalifikacji. W większości przypadków przeprowadza się go w ramach chirurgii jednego dnia.
Pierwszym etapem zabiegu jest pobranie od chorego tkanki tłuszczowej. Tkankę tłuszczową pobiera się zazwyczaj z okolicy podbrzusza. Następnie zostaje ona odpowiednio przygotowana.
Drugim etapem zabiegu jest podanie opracowanej tkanki tłuszczowej w okolicę zwieraczy. W ten sposób uzyskuje się ich mechaniczne podparcie. Należy też zaznaczyć, że tkanka tłuszczowa wydziela mediatory, które wspomagają proces regeneracji tkanki mięśniowej i nerwów, co zapewnia dodatkowe wsparcie w powrocie do zdrowia.
cewka moczowa
ogólne
18+
1 doba
Do nietrzymania moczu dochodzi najczęściej w wyniku nieprawidłowego działania nerwów zawiadujących czynnością pęcherza moczowego.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu w przypadku kobiet przeważnie związane jest z osłabieniem mięśni miednicy, do którego dochodzi naturalnie w wyniku starzenia się organizmu, ale również na skutek ciąż i porodów.
Leczenie nietrzymania moczu poprzez ostrzykiwanie zwieraczy własnym tłuszczem skierowane jest do kobiet w różnym wieku ze średnim stopniem przypadłości, u których istnieje możliwość pobrania tłuszczu, jaki zostanie zaaplikowany w okolice cewki moczowej.
Zabieg powinno się przeprowadzić zwłaszcza wówczas, gdy dotychczasowe postępowanie terapeutyczne nie przyniosło rezultatów. Poza tym ostrzykiwanie własnym tłuszczem może odgrywać rolę uzupełniającą w przypadku nawrotu nietrzymania moczu po wykonanym przed laty wszczepieniu taśm.
Lekarz kierujący na zabieg informuje pacjenta odnośnie konieczności odstawienia określonych leków, w tym zwłaszcza środków rozrzedzających krew zawierających w swoim składzie kwas salicylowy (np. Acardu, Aspiryny). Dodatkowo przekazuje informacje o sposobie przyjmowania leków stosowanych przewlekle. Zaleca też przygotowanie wykazu zażywanych leków, aby zminimalizować ryzyko niepożądanych skutków ich interakcji ze znieczuleniem.
Na zabieg pacjent powinien zabrać ze sobą wyniki wcześniej wykonywanych i zleconych badań. Najlepiej, aby przed planowanym zabiegiem ograniczyć palenie papierosów oraz nie spożywać alkoholu i napojów zawierających kofeinę
Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu wymienia się przede wszystkim:
Zabieg dyskwalifikują ogólny zły stan zdrowia, a także zbyt mała masa ciała, która uniemożliwia uzyskanie materiału do przeszczepu. Zabiegu nie przeprowadza się także podczas krwawienia menstruacyjnego.
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.