Bruksizm, to mimowolna nadaktywność mięśni żwaczy. Występuje głównie podczas snu i objawia się jako zgrzytanie zębami. Skutkiem jest ścieranie się zębów, ból w okolicach mięśni żuchwy, stawów skroniowo- żuchwowych i przerost mięśni, zaburzający proporcje twarzy. Jednym ze sposobów leczenia bruksizmu jest zabiegowe osłabienie mięśni żwaczy, chroniąc stawy skroniowo- żuchwowy przed przeciążeniem.
Polega na wstrzyknięciu toksyny do każdego mięśnia żwacza, zazwyczaj w 2-3 punktach, symetrycznie po obu stronach twarzy. Botulina poprzez swoje działanie na połączenia nerwowo-mięśniowe osłabia skurcz mięśni żwaczy, dzięki czemu dochodzi do zniwelowania nadmiernego zaciskania zębów. Efekt zaczyna być odczuwalny po kilku, kilkunastu dniach i utrzymuje się przez 3-10 miesięcy.
1000 zł
20 min
twarz
30 min
1
Sam zabieg podania toksyny botulinowej nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Konieczna jest jedynie wcześniejsza konsultacja stomatologiczna w celu oceny wad zgryzu i zastosowania typowego w takich przypadkach postępowania stomatologicznego.
Wskazaniem do podania botoksu w leczeniu bruksizmu jest nadmierna aktywność mięśni żwaczy, przerost mięśni żwaczy.
Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego: Miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona, schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym, nowotworowym, przewlekłe schorzenia autoimmunologiczne, sercowo-naczyniowe, nadwrażliwość na albuminy ludzkie, białko jaja kurzego, ciąża, karmienie piersią, infekcje skóry w miejscu zabiegu, przyjmowanie aminoglikozydów, aminochinolonów, D penicylaminy, cyklosporyny, sukcynylocholiny, tubokuraryny, linkomycyny, polimyksyny i antagonistów kanałów wapniowych do 2 tygodni przed zabiegiem oraz leków obniżających krzepliwość krwi.
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Wybierz preferowaną formę kontaktu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami