Terapia blizn i rozstępów

Blizna to ślad po mechanicznym lub chirurgicznym uszkodzeniu skóry. Najmniej widoczne są te po operacjach – z uwagi na równy kształt oraz odpowiednią higienę rany. Problematyczne i szpecące są natomiast blizny rozległe, twarde, zgrubiałe i wykraczające nawet poza obszar zranienia. Mogą one powodować przykurcze, wywoływać ból i silny świąd, stanowiąc nie tylko defekt estetyczny, ale i problem zdrowotny. Najlepsze efekty przynosi leczenie świeżych blizn, jednak współczesna medycyna estetyczna oferuje rozwiązania skuteczne również w terapii starych blizn i rozstępów.

 

Usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowe to problem równie dotkliwy jak sam trądzik. Skóra jest wówczas nierówna i pokryta "kraterami" trudnymi do zamaskowania. Blizny powstają w wyniku nieodwracalnego uszkodzenia skóry, w ich obszarze obserwuje się zanik włókien elastycznych, nieprawidłowe rozmieszczenie włókien kolagenowych oraz nowotworzenie naczyń krwionośnych. Celem redukcji blizn potrądzikowych jest wypełnienie ubytków po zmianach zapalnych zaostrzeń trądziku i wygładzenie powierzchni skóry, a także poprawa jej napięcia i wyrównanie kolorytu.

Zobacz szczegóły usługi

Usuwanie blizn powypadkowych

Blizny powypadkowe obejmują najczęściej duże obszary zmienione tkankowo. Z uwagi na sposób gojenia i wypełnienia ubytku różnią się one fakturą i kolorem od pozostałej skóry. Szczególnie blizny po uszkodzeniach mechanicznych są twarde, ciągnące, często wklęsłe i ze zrostami. Ich usunięcie wymaga zastosowania małoinwazyjnej terapii pobudzającej produkcję fibroblastów oraz przebudowującej bliznę.

Zobacz szczegóły usługi

Usuwanie rozstępów

Rozstępy to poprzeczne pręgi, które pojawiają się na brzuchu, udach, piersiach czy pośladkach. Sposoby leczenia i redukcji rozstępów nie zależą od ich umiejscowienia, ale od ich rozległości i zaawansowania. Największą skuteczność prezentują zabiegi stosowane na nowo powstałe rozstępy. Współczesna medycyna estetyczna pozwala na redukcję również starych, białych blizn. W Klinice Estetyki w Warszawie przeprowadzamy usuwanie rozstępów kilkoma metodami, w tym przy użyciu osocza bogatopłytkowego, radiofrekwencji mikroigłowej czy lasera. Rozstępy powstają na skutek zerwania włókien kolagenowych. Do sytuacji tej dochodzi, gdy skóra nagle i szybko rozciąga się, na przykład podczas szybkiego przybierania na wadze (podczas tycia lub w czasie ciąży), rozrastania mięśni (treningi siłowe) czy podczas wzrostu ciała (tzw. rozstępy młodzieńcze). Warto podkreślić, że są to tak naprawdę blizny – najlepsze rezultaty estetyczne przyniesie więc usuwanie rozstępów świeżych, o czerwonym zabarwieniu. Te już zabliźnione, w kolorze skóry, mogą nie zniknąć zupełnie, jednak ich widoczność się zmniejszy, a kondycja skóry poprawi się.

Zobacz szczegóły usługi

Terapia pooperacyjnej blizny

Terapia świeżej blizny jest zalecana po każdym zabiegu operacyjnym. Niektóre procedury przyspieszające i wspomagające gojenie, np. osocze bogatopłytkowe, można stosować bezpośrednio po zabiegu. Maści silikonowe i różnego rodzaju plastry stanowią zarówno opatrunek na ranę, chroniący przed podrażnieniem i mechanicznym uszkodzeniem, jak i sposób na wprowadzenie składników wspomagających proces gojenia. W tym czasie kluczowe jest właściwe ukrwienie rany, dlatego po zabiegu często zaleca się samodzielny masaż blizny.

Zobacz szczegóły usługi

Pielęgnacja blizny

Odpowiednia pielęgnacja blizny przekłada się na jej wygląd. W medycynie estetycznej i kosmetologii dysponujemy szeroką gamą preparatów czy peelingów poprawiających ogólną kondycję skóry i zmniejszających tym samym widoczność blizn.

Zobacz szczegóły usługi