Usuwanie zmian skórnych

Niezależnie od wieku, trybu życia czy karnacji na skórze mogą się pojawiać różnego rodzaju zmiany. Często stanowią one dla Pacjenta jedynie problem estetyczny. Czasami w wyniku podrażnienia powodują miejscowe stany zapalne lub rany. Mogą jednak przybierać postać groźnych zmian nowotworowych.

Zmiany skórne wywodzą się z różnych warstw oraz przydatków skóry i mogą być różnorodnego pochodzenia (neuro-, krwio- i limfogennego), co powoduje, że wyraźnie się różnią od siebie wielkością, kształtem i wyglądem.

Laserowe usunięcie zmian skórnych

W pierwszym etapie lekarz kwalifikuje zmiany na podstawie ich wyglądu oraz badania dermatoskopowego. Po znieczuleniu miejsca zabiegu, zmiana skórna zostaje odparowana lub precyzyjnie wycięta za pomocą wiązki lasera. Laser posiada właściwości koagulujące naczynia krwionośne, dzięki czemu w trakcie zabiegu nie dochodzi do krwawienia. W niektórych przypadkach wycięte tkanki wysyła się do badania histopatologicznego w celu dokładniejszej analizy.

Umów wizytę

Klinika Estetyki budynek Marriott Szpital LUX MED Puławska

KOSZT

od 250zł zł

CZAS

10 min

ZNIECZULENIE

krem znieczulający (emla), zastrzyk z lidokainy

CZAS KONSULTACJI Z ZABIEGIEM

20 min

ŚREDNIA BOLESNOŚĆ ZABIEGU

1

Chirurgiczne usunięcie zmian skórnych

W pierwszym etapie zabiegu miejsce wycięcia zmiany skórnej zostaje zdezynfekowane. Następnie za pomocą igły podane zostaje znieczulenie miejscowe. Zmiana wycinana jest skalpelem, z zachowaniem odpowiednich marginesów. Następnie zakłada się szwy - najczęściej zarówno podskórne rozpuszczalne, jak i skórne niewchłanialne. W razie konieczności należy zmieniać opatrunki co 12-24 h, a po ich całkowitym zdjęciu (najlepiej wcześniej je odmoczyć) warto 2 razy dziennie dezynfekować ranę preparatem antyseptycznym. Szwy zdejmuje się po 5-7 dniach - w czasie wizyty kontrolnej. Wtedy też ocenia się efekty zabiegu. Po zagojeniu się rany można rozpocząć stosowanie preparatów i zabiegów działających na powstałą bliznę.

Umów wizytę

Klinika Estetyki budynek Marriott Szpital LUX MED Puławska

KOSZT

700 zł

CZAS

30 min

ZNIECZULENIE

śródskórne lidokaniną

GRUPA WIEKOWA

18+

CZAS KONSULTACJI Z ZABIEGIEM

60 min

ŚREDNIA BOLESNOŚĆ ZABIEGU

2

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Podczas konsultacji chirurg lub lekarz dermatolog oceni zmianę oraz zaproponuje technikę jej usunięcia, właściwą dla Pacjenta, dającą możliwie najlepszy efekt estetyczny.

Jakie zmiany skórne można, a które należy usunąć?

Brodawki skórne
Do najczęściej występujących zmian – brodawek skórnych – zaliczamy brodawki wirusowe i łojotokowe. Brodawki wirusowe, wywołane zakażeniem wirusem HPV, popularnie nazywamy kurzajkami.
Mogą mieć charakter brodawek zwykłych, płaskich, przejściowych i płciowych (kłykciny), różniących się nie tylko lokalizacją i wyglądem, lecz także postacią wirusa, który je wywołuje. Brodawki łojotokowe to łagodne nowotwory skóry, bez skłonności do przemiany rakowej. Często występują jako zmiany mnogie i pojawiają się wraz z postępującym wiekiem. Postacie powiększające się i uwypuklone są narażone na uszkodzenia mechaniczne, powodujące stany zapalne i powstawanie drobnych ran.

Włókniaki twarde
Rzadziej występującymi zmianami skórnymi są włókniaki twarde (histiocytoma). Zwykle pojawiają się w miejscach drobnych urazów skóry (skaleczenia, użądlenia) lub po zapaleniu mieszka włosowego. Włókniaki miękkie są nowotworami łagodnymi o charakterze wrodzonym, choć częstotliwość ich pojawiania się wzrasta wraz z wiekiem. Naczyniaki z kolei to zmiany związane z rozrostem komórek ścian naczyń krwionośnych skóry w postaci rubinowej – małych zaczerwienionych punktów na skórze. Odciski, nagniotki i modzele skórne to zmiany występujące głównie na skórze stóp, powstające na skutek przewlekłego drażnienia.

Zmiany barwnikowe
Kolejnym rodzajem zmian są znamiona barwnikowe zbudowane z komórek barwnikowych skóry. Dzielimy ja na zwykłe i atypowe (dysplastyczne). Zwykłe, występujące przeważnie od urodzenia, nie wykazują tendencji do rozwoju czerniaka – w przeciwieństwie do znamion nabytych i atypowych. Te wymagają ochrony przeciwsłonecznej i stałej obserwacji lekarskiej – co 6-12 miesięcy.
Najbardziej złośliwą postacią raka skóry jest czerniak wywodzący się z melanocytów, charakteryzujący się szybkim wzrostem, przerzutami i niewielką podatnością na leczenie.

Należy zakładać, że każda zmiana skórna (znamię), z którą zaczyna się „coś dziać” – pojawia się swędzenie, zmienia się kolor, kształt, otoczenie – wymaga pilnej kontroli dermatologicznej. Zmiany skórne rzadko wykazują skłonności do samoistnego ustępowania. Ze względu na ryzyko rozwoju raka należy okresowo dokonywać ich kontroli i kwalifikacji dermatologicznej (także badaniem dermatoskopowym), oceniając stan zagrożenia i dalsze postępowanie. W przypadku wskazań do ich usunięcia można dokonać tego na kilka sposobów: wycinając lub łyżeczkując chirurgicznie, niszcząc je wysoką temperaturą (koagulacja, laser, fale radiowe) lub niską temperaturą (krioterapia) albo też stosując miejscowo środki chemiczne.

Wskazania

Wskazaniem do laserowego usunięcia jest obecność zmian skórnych takich jak włókniaki, kępki żółte, brodawki wirusowe, brodawki łojotokowe, znamiona dermalne czy przerośnięte gruczoły łojowe.

 

Przygotowania

Po zabiegu zaleca się stosowanie środków antyseptycznych 2 x dziennie przez 5-7 dni. Wskazane jest stosowanie preparatów przyspieszających gojenie (kilka razy dziennie) oraz osłonięcie rany opatrunkiem.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do laserowego usunięcia zmian skórnych jest kwalifikacja tych zmian jako wymagających kompletnego usunięcia chirurgicznego, przyjmowanie leków lub ziół światłouczulających (tetracykliny, dziurawiec, nagietek), infekcja w miejscu zabiegu, stosowanie retinoidów doustnych (aktualnie lub 6 miesięcy wstecz), aktywne choroby skóry – np. opryszczka, liszajec, skłonność do powstawania bliznowców (keloidów) lub blizn hipertroficznych, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża, karmienie piersią, padaczka, choroba nowotworowa, rozrusznik serca, zakażenia wirusowe: HIV, WZW oraz czynne choroby autoimmunologiczne.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Wybierz preferowaną formę kontaktu.

Skontaktuj się telefonicznie

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

Porozmawiaj z naszym konsultantem

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Rozpocznij Chat