Laparoskopowe leczenie przepukliny

Przepuklina to dość powszechnie występująca przypadłość. Konieczne jest jej operacyjne usunięcie, gdyż stopniowo się powiększa i nie znika samoistnie. Obecnie często stosuje się w tym celu laparoskopię, która wiąże się z wieloma korzyściami dla pacjenta.

Zadzwoń: 22 469 12 09

Laparoskopowe leczenie przepukliny

Zabieg laparoskopowy odbywa się w całkowitym znieczuleniu.

Chirurg wykonuje kilka (3–4) małych nacięć (0,5–1,5 cm), przez które wprowadza laparoskop. To instrument chirurgiczny, który przekazuje obraz z pola operacyjnego na ekran monitora i umożliwia wprowadzenie innych narzędzi chirurgicznych.
Do zamknięcia wrót przepuklinowych wykorzystuje się specjalne siatki z tworzywa sztucznego. Siatka po pewnym czasie zrasta się z otaczającymi tkankami, stwarzając silną zaporę przed nawrotem schorzenia.

Zabieg trwa do 2 godzin. Po wypisaniu do domu pacjent powinien przez mniej więcej tydzień prowadzić spokojny tryb życia, a także unikać zamoczenia rany. W tym czasie naturalne jest wystąpienie niewielkiego obrzęku i bolesności operowanej okolicy. Po 7–10 dniach zdejmowane są szwy.

Laparoskopowe usuwanie przepukliny wiąże się ze zdecydowanie mniejszym bólem pooperacyjnym i blizną w porównaniu z tradycyjną metodą. Pacjent szybciej wraca do pełnej aktywności życiowej. Niewątpliwą zaletą metody laparoskopowej jest niewielki odsetek nawrotów przepukliny.

Zadzwoń: 22 469 12 09

Szpital LUX MED Puławska

CZAS

do 2 h

ZNIECZULENIE

ogólne

GRUPA WIEKOWA

20+

CZAS HOSPITALIZACJI

1 doba

Co to jest przepuklina i jakie są jej rodzaje?

Przepuklina to nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich części poza obszar, w którym naturalnie występują. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Powstaje w wyniku osłabienia powłok ciała z powodu wzmożonego napięcia, urazu, infekcji czy procesu starzenia. Na zwiększone ryzyko wystąpienia przepukliny wpływają zaparcia, problemy z oddawaniem moczu i przewlekły kaszel. Niekiedy zmiana rozwija się w konsekwencji wcześniej przeprowadzonego zabiegu operacyjnego (jest to tzw. przepuklina pooperacyjna). Przepuklina daje zróżnicowane objawy. Może to być niewielkie uwypuklenie, a w ciężkich przypadkach obrzmienie, które wywołuje ból i dyskomfort.

Przepuklina może się rozwinąć w różnych obszarach ciała. Najczęściej występują:

Kto może poddać się zabiegowi?

Do laparoskopowego usunięcia przepukliny kwalifikowane są osoby, które ukończyły 20. rok życia. Przystąpienie do zabiegu wymaga konsultacji u chirurga. Z uwagi na wspomniane wcześniej zalety operacja jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób w podeszłym wieku.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Wskazania

Każda przepuklina jest wskazaniem do leczenia operacyjnego, ponieważ nie ma innego sposobu na jej wyleczenie. Laparoskopowo można usuwać zmiany o charakterze jedno- lub obustronnym, zarówno pierwotne, jak i nawrotowe. Zabieg może nie być metodą z wyboru u pacjentów, którzy przebyli już inne operacje jamy brzusznej.

Przygotowania

Jak należy się przygotować do zabiegu?

Lekarz kierujący na zabieg operacyjny zleca wykonanie kilku badań, np. morfologii krwi, RTG klatki piersiowej, EKG. Na 3 tygodnie przed planowaną operacją pacjent powinien ograniczyć palenie papierosów i spożywanie alkoholu, a także odstawić leki przeciwzapalne, antykoagulujące, przeciwkaszlowe, przeciwgrypowe, zawierające witaminę E, korzeń żeń-szenia, pierwiosnek, czosnek, olej z łososia i dorsza. Od północy w dniu poprzedzającym zabieg pacjent nie może już nic jeść ani pić. Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem może zażyć stale stosowane leki, popijając je łykiem wody. Przed zabiegiem wskazana jest kąpiel z użyciem antybakteryjnego mydła.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań wymienia się przede wszystkim:

  • otyłość (BMI > 30),
  • chorobę niedokrwienną serca,
  • niewydolność krążenia,
  • ciężkie nadciśnienie tętnicze,
  • niedokrwistość,
  • obecności licznych zrostów po wcześniej przebytych operacjach,
  • kłopoty z uwidocznieniem narządów jamy brzusznej,
  • zaburzenia elektrolitowe.

Zabiegu laparoskopowego nie można przeprowadzić w przypadku zmian zlokalizowanych w nietypowych miejscach, do których lekarz będzie miał utrudniony dostęp.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Skontaktuj się telefonicznie

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń