Przepuklina to dość powszechnie występująca przypadłość. Konieczne jest jej operacyjne usunięcie, gdyż stopniowo się powiększa i nie znika samoistnie. Obecnie często stosuje się w tym celu laparoskopię, która wiąże się z wieloma korzyściami dla pacjenta.
Zadzwoń: 22 469 12 09Zabieg laparoskopowy odbywa się w całkowitym znieczuleniu.
Chirurg wykonuje kilka (3–4) małych nacięć (0,5–1,5 cm), przez które wprowadza laparoskop. To instrument chirurgiczny, który przekazuje obraz z pola operacyjnego na ekran monitora i umożliwia wprowadzenie innych narzędzi chirurgicznych.
Do zamknięcia wrót przepuklinowych wykorzystuje się specjalne siatki z tworzywa sztucznego. Siatka po pewnym czasie zrasta się z otaczającymi tkankami, stwarzając silną zaporę przed nawrotem schorzenia.
Zabieg trwa do 2 godzin. Po wypisaniu do domu pacjent powinien przez mniej więcej tydzień prowadzić spokojny tryb życia, a także unikać zamoczenia rany. W tym czasie naturalne jest wystąpienie niewielkiego obrzęku i bolesności operowanej okolicy. Po 7–10 dniach zdejmowane są szwy.
Laparoskopowe usuwanie przepukliny wiąże się ze zdecydowanie mniejszym bólem pooperacyjnym i blizną w porównaniu z tradycyjną metodą. Pacjent szybciej wraca do pełnej aktywności życiowej. Niewątpliwą zaletą metody laparoskopowej jest niewielki odsetek nawrotów przepukliny.
do 2 h
ogólne
20+
1 doba
Przepuklina to nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich części poza obszar, w którym naturalnie występują. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Powstaje w wyniku osłabienia powłok ciała z powodu wzmożonego napięcia, urazu, infekcji czy procesu starzenia. Na zwiększone ryzyko wystąpienia przepukliny wpływają zaparcia, problemy z oddawaniem moczu i przewlekły kaszel. Niekiedy zmiana rozwija się w konsekwencji wcześniej przeprowadzonego zabiegu operacyjnego (jest to tzw. przepuklina pooperacyjna). Przepuklina daje zróżnicowane objawy. Może to być niewielkie uwypuklenie, a w ciężkich przypadkach obrzmienie, które wywołuje ból i dyskomfort.
Przepuklina może się rozwinąć w różnych obszarach ciała. Najczęściej występują:
Do laparoskopowego usunięcia przepukliny kwalifikowane są osoby, które ukończyły 20. rok życia. Przystąpienie do zabiegu wymaga konsultacji u chirurga. Z uwagi na wspomniane wcześniej zalety operacja jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób w podeszłym wieku.
Każda przepuklina jest wskazaniem do leczenia operacyjnego, ponieważ nie ma innego sposobu na jej wyleczenie. Laparoskopowo można usuwać zmiany o charakterze jedno- lub obustronnym, zarówno pierwotne, jak i nawrotowe. Zabieg może nie być metodą z wyboru u pacjentów, którzy przebyli już inne operacje jamy brzusznej.
Lekarz kierujący na zabieg operacyjny zleca wykonanie kilku badań, np. morfologii krwi, RTG klatki piersiowej, EKG. Na 3 tygodnie przed planowaną operacją pacjent powinien ograniczyć palenie papierosów i spożywanie alkoholu, a także odstawić leki przeciwzapalne, antykoagulujące, przeciwkaszlowe, przeciwgrypowe, zawierające witaminę E, korzeń żeń-szenia, pierwiosnek, czosnek, olej z łososia i dorsza. Od północy w dniu poprzedzającym zabieg pacjent nie może już nic jeść ani pić. Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem może zażyć stale stosowane leki, popijając je łykiem wody. Przed zabiegiem wskazana jest kąpiel z użyciem antybakteryjnego mydła.
Wśród przeciwwskazań wymienia się przede wszystkim:
Zabiegu laparoskopowego nie można przeprowadzić w przypadku zmian zlokalizowanych w nietypowych miejscach, do których lekarz będzie miał utrudniony dostęp.
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.