Korekta nosa

Operacja plastyczna nosa wykonywana jest zwykle w celu zmiany wyglądu twarzy lub poprawy możliwości oddechowych. Korekta kształtu nosa obejmuje jego zmniejszenie, usunięcie garbu, wyprostowanie grzbietu, korekcję skrzywionej przegrody czy też poprawę wyglądu samego czubka nosa.

Plastyka kształtu nosa

Rhinoplastyka

Plastyka kształtu nosa to najpopularniejszy zabieg w obszarze chirurgii plastycznej. Nos jako centralna część twarzy jest zauważana w pierwszej kolejności, co u osób z drobnymi defektami budzi spore kompleksy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Linie cięcia są schowane i w większości zlokalizowane wewnątrz nozdrzy oraz na słupku nosa. Na koniec operacji na nos zakładany jest lekki termoplastyczny opatrunek unieruchamiający, który ściągany jest razem ze szwami po 7-10 dniach od zabiegu. W niektórych przypadkach, aby osiągnąć pożądany efekt, wystarczy korekta części chrzęstnej nosa. Kiedy jednak zmiany wymagają zarówno modelowania części chrzęstnej, kostnej, jak również przegrody nosowej, Pacjent musi poddać się bardziej skomplikowanemu zabiegowi. Kształt nosa zawsze dobierany jest do wyglądu całości twarzy, biorąc pod uwagę linię szczęki oraz kości policzkowych. Podczas konsultacji chirurg plastyk przedstawi możliwości zabiegowe, wykona zdjęcia i symulację efektu zabiegu.

Umów wizytę

Szpital LUX MED Puławska

OBSZAR

nos

ZNIECZULENIE

ogólne

GRUPA WIEKOWA

18+

Korekta krzywej przegrody nosa

Septoplastyka

Korekta krzywej przegrody nosa to zabieg korygujący deformacje przegrody i poprawiający drożność nosa. Polega on na nacięciu błony śluzowej przegrody, usunięciu chrząstki, korekcji lub usunięciu deformacji części kostnej przegrody, a następnie naprostowaniu chrząstki i umieszczeniu jej we właściwym miejscu. W wybranych przypadkach można wykonać zabieg techniką endoskopową-selektywną, gdy przegroda w dużej części jest prosta, ale jej zdeformowane fragmenty w postaci kolców, grzebieni lub progów kostnych upośledzają drożność. Usuwa się wtedy tylko wybrane fragmenty przegrody. Septoplastyka nosa to zabieg, który może znacząco poprawić komfort życia oraz zdrowie osób z problemem anatomicznym w postaci krzywej przegrody. Skrzywiona przegroda jest wadą wrodzoną. W niektórych przypadkach może utrudniać prawidłowe oddychanie przez nos (również podczas snu, co objawia się chrapaniem), a także przyczyniać się do nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Ostatecznie przegroda nosowa kształtuje się pomiędzy 20. a 25. rokiem życia i jest to etap, kiedy najszybciej można podjąć się zabiegu septoplastyki nosa.

Umów wizytę

Szpital LUX MED Puławska

OBSZAR

nos

ZNIECZULENIE

ogólne, miejscowe

Jak przygotować się do zabiegu?

Pierwszym etapem przygotowania do zabiegu jest konsultacja u chirurga plastyka. Po wstępnym wywiadzie i badaniu chirurg zaproponuje możliwe procedury. Pamiętaj, by na konsultacje zabrać ze sobą wyniki badania laryngologicznego i zdjęcia, jeśli zabieg dotyczy również korekty przegrody nosa. Decydując się na zabieg, należy pamiętać, że finalne efekty widoczne są po około 3 – 9 miesiącach od zabiegu. Czas hospitalizacji to 1-2 doby. Szwy zdejmowane są po 6-7 dniach. Po zabiegu zalecamy około 3-7 dni zwolnienia lekarskiego – jest to czas na regenerację organizmu.

Wskazania

Bezpośrednim wskazaniem do korekty krzywej przegrody nosa są zaburzenia możliwości oddechowych i wentylacji zatok. Problem krzywej przegrody dotyczy większości populacji, jednak nie u wszystkich powoduje on problemy laryngologiczne. Zabieg estetycznej plastyki nosa często rozszerza się o korektę przegrody, rozwiązując problem kompleksowo.

Przygotowania

W dniu zabiegu zgłoś się na czczo do szpitala. Bądź na około 30 minut przed wyznaczoną godziną. Zabierz ze sobą dowód osobisty, wyniki badań krwi i potwierdzoną grupę krwi, wynik posiewu z nosa oraz zdjęcia laryngologiczne. Zapakuj osobiste rzeczy w wygodną torbę lub walizkę (kosmetyki, piżamę, ręcznik). Zabierz ze sobą wygodne, luźne ubranie.

Przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu plastyki jest ogólny zły stan zdrowia Pacjenta, potwierdzony badaniami krwi. Zabiegu nie wykonuje się również u Pacjentów z aktywnymi zmianami lub zakażeniami bakteryjnymi w obszarze zabiegowym. W przypadku istnienia chorób przewlekłych (cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości lub pracy tarczycy) konieczne jest zaświadczenie od specjalisty o braku występowania przeciwwskazań do ww. zabiegu.

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Wybierz preferowaną formę kontaktu.

Skontaktuj się telefonicznie

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

Porozmawiaj z naszym konsultantem

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Rozpocznij Chat