Żylaki powrózka nasiennego to zagęszczenie poszerzonych żył, które otaczają nasieniowód oraz jądro. Zazwyczaj problem występuje po stronie lewej. Za pojawienie się żylaków odpowiadają niesprawne zastawki w żyle jądrowej, które powodują cofanie się krwi do moszny podczas wysiłku. Gdy krew ma utrudniony odpływ, okoliczne komórki są niedotlenione i narażone na działanie zwiększonej ilości substancji niekorzystnie wpływających na funkcjonowanie jąder. Wzrasta też temperatura w mosznie, co wpływa negatywnie na ilość i jakość plemników.
Jedynym skutecznym sposobem leczenia żylaków powrózka nasiennego jest zabieg chirurgiczny zamykający poszerzone naczynia. Można go wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, techniką tradycyjną lub laparoskopową. Chirurg odnajduje powiększone naczynia, a następnie je podwiązuje. Przeciętnie po dwóch tygodniach Pacjent wraca do pełnej sprawności, w tym również do aktywności seksualnej.
strefy intymne
ogólne, miejscowe
1 doba
Zabieg wymaga wcześniejszej konsultacji i kwalifikacji urologa lub androloga. Żylaki powrózka nasiennego leczy się operacyjnie: metodą tradycyjną – poprzez ich zamknięcie na przebiegu powrózka nasiennego lub metodą laparoskopową – poprzez zaklipsowanie i przecięcie żył jądrowych w odcinku wewnątrzbrzusznym. Podwiązanie żylaków powrózka nasiennego poprawia jakość, ruchliwość i zwiększa liczbę plemników. Pierwsze rezultaty zabiegu są zauważalne już po 80 dniach, na pełne efekty czeka się przez około rok.
Wskazaniem do zabiegu są poszerzone żyły otaczające nasieniowód oraz jądro.
W dniu zabiegu zgłoś się na czczo do szpitala. Bądź na około 30 minut przed wyznaczonym terminem. Zabierz ze sobą dowód osobisty, wyniki badań krwi oraz pełną dokumentację z procesu leczenia. Zapakuj rzeczy osobiste w wygodną torbę lub walizkę (kosmetyki, piżamę, ręcznik).
Przeciwwskazaniem do zabiegu leczenia żylaków powrózka nasiennego są: cukrzyca, niekontrolowane nadciśnienie, znaczna otyłość, zakrzepica żył głębokich, rozległe zakażenie bakteryjne skóry oraz uczulenie na lek wykorzystywany w leczeniu.
Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Wybierz preferowaną formę kontaktu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami