Genetyczna diagnostyka predyspozycji żywieniowych

poniedziałek, 24.09.2018

Słowo dieta pochodzi z języka starogreckiego „δίαιτα -diaita” i oznacza styl życia, sposób odżywiania. To sposób odżywiania rozumiany całościowo, jako składowa tego, co zjadamy, w jakich ilościach, o jakich porach i w jakim okresie, patrząc przez pryzmat całego naszego życia, począwszy od dzieciństwa.

Genodieta jest to indywidualna dieta, skomponowana w oparciu o badania genetyczne Pacjenta. Służy poprawie jakości życia, poprzez dostosowanie sposobu odżywiania do posiadanych predyspozycji genetycznych. Badania nutrigenetyczne mają na celu określenie jak powinniśmy ”zarządzać” naszym organizmem, aby jak najdłużej zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, ale przede wszystkim, aby zapobiegać różnym chorobom dietozależnym.

Genetyczny profil żywieniowy

Na podstawie badań genetycznych można określić zdolność organizmu do metabolizowania białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Na tej podstawie ustala się najskuteczniejszy do utrzymania prawidłowej wagi profil żywieniowy, czyli właściwe proporcje białek, węglowodanów i tłuszczy w diecie. Na przykład – są osoby, które mają genetycznie uwarunkowaną lepszą przemianę węglowodanów i dlatego wskazane jest, aby spożywały proporcjonalnie więcej węglowodanów w stosunku do białek i tłuszczów. Taka sama reguła dotyczy profilu genetycznego o lepszym metabolizmie białek.

Na podstawie profilu genetycznego można uzyskać informacje, jak dana osoba może zareagować na redukcję kalorii w diecie, czy też wzmożoną aktywność fizyczną lub jakie ma predyspozycje do powstania efektu jo-jo. Czyli po prostu jakie należy podjąć działania, aby zredukować lub utrzymać prawidłową wagę, tak aby wysiłek włożony w działania był optymalny i skuteczny.

Indywidualny profil genetyczny człowieka, a genodieta

Każdy z nas ma swój indywidualny profil genetyczny dotyczący zapotrzebowania m.in. na witaminy i mikroelementy. Geny warunkują zarówno zapotrzebowanie organizmu, wchłanianie, transport, ale także metabolizm mikroelementów i witamin. Pamiętajmy, że brak witamin i minerałów w diecie, może być przyczyną naszego złego samopoczucia, a nawet rozwoju różnych chorób.

Na podstawie badań genetycznych możemy także określić jakie mamy predyspozycje do wysiłku fizycznego, np. czy nasz organizm jest lepiej przystosowany do wysiłku szybkościowego czy wytrzymałościowego? Możemy wtedy odpowiednio dopasować rodzaj aktywności fizycznej i wysiłku, co zaowocuje lepszymi efektami i poprawą stanu naszego zdrowia.

Badania te służą również określeniu, jakie mamy predyspozycje genetyczne do:

 • rozwoju nadciśnienia tętniczego,
 • nieprawidłowego metabolizmu cholesterolu (hipercholesterolemii),
 • cukrzycy,
 • celiakii,
 • osteoporozy,
 • wrodzonej nietolerancji laktozy,
 • rozwoju tkanki trzewnej,
 • wystąpienia zaburzeń neurologicznych,
 • radzenia sobie ze stresem oksydacyjnym i detoksykacją organizmu,
 • wielu innych czynników, które wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, a także wygląd zewnętrzny.

Badania genetyczne są nieinwazyjne i bezbolesne

Badania genetyczne wykonuje się poprzez pobranie wymazu z jamy ustnej. Jest to całkowicie bezbolesne. Na wyniki badania czeka się około kilku tygodni. Na podstawie otrzymanego wyniku lekarz przekazuje zalecenia żywieniowe adekwatne do indywidualnych cech i potrzeb Pacjenta, a w razie potrzeby zleca uzupełniające badania diagnostyczne, suplementację lub leczenie.

 

 

Udostępnij

dr Katarzyna Leszczyńska

 • Kategorie usług: Medycyna estetyczna, Lekarze innych specjalności, Anty-Aging - medycyna przeciwstarzeniowa, Zdrowy styl życia
 • Specjalizacja wykonywana: Dietetyka, Medycyna estetyczna, Medycyna Pracy, Medycyna przeciwstarzeniowa
 • Specjalizacja naukowa: Interna, Medycyna Pracy
PROFIL SPECJALISTY


Zobacz również