Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

poniedziałek, 06.05.2019

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to krępująca dolegliwość dotykająca szczególnie kobiety w każdym wieku. Specyfika problemu powoduje wycofanie i rezygnację z aktywności fizycznej, której brak może prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Problem z nietrzymaniem moczu ma różne podłoża. W zależności od rodzaju i stopnia jego zaawansowania, dostępne są techniki leczenia przywracające warunki fizjologiczne i komfort życia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu najczęściej objawia się niekontrolowanym popuszczeniem moczu podczas kichania, kaszlu czy wysiłku fizycznego. W skrajnych przypadkach zaawansowanego stadium nietrzymania moczu występuje również w trakcie codziennej aktywności niezależnej od obciążenia czy dynamiki. Pozostałymi objawami są bóle w podbrzuszu, trudności w oddawaniu moczu, pieczenie, swędzenie, częste wizyty w toalecie oraz nawracające stany zapalne dróg moczowych. Istnieje wiele przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu, które u kobiet w większości związane są z porodem i zmianami ginekologicznymi.

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn może być naprawdę wiele, jednak za najczęstsze uważa się: przebyty ciężki poród, wady wrodzone, udar, zaparcia bądź – u kobiet w wieku przekwitania – niedobory w gospodarce hormonalnej. Duże znaczenie ma również niezdrowy tryb życia, ponieważ uważa się, że czynnikami przyczyniającymi się do tej dolegliwości są otyłość oraz palenie papierosów. WNM nie jest chorobą nieuleczaną. W zależności od przyczyny i rodzaju problemu, odpowiedni program leczenia pomoże przywrócić utracony komfort życia.

W leczeniu schorzenia stosowane są zarówno metody zachowawcze, jak i chirurgiczne. Metody zachowawcze to przede wszystkim farmakoterapia, fizykoterapia oraz wszelkiego rodzaju ćwiczenia takie jak trening pęcherza czy ćwiczenia mięśni dna macicy. Oczywiście wszystkie aktywności łagodzące przebieg dolegliwości, odbywają się pod stałą kontrolą i według zaleceń lekarza.

Metody chirurgiczne

Drugi obszar, metody chirurgiczne, stosowane są w cięższych przypadkach, w których tradycyjne metody albo zawodzą, albo – z różnych powodów – nie mogą być wykonywane. O tej metodzie decyduje lekarz, po zakwalifikowaniu pacjenta i poddaniu go badaniu urodynamicznemu, które ma za zadanie ocenić stan dróg moczowych.  W kolejnym kroku ginekolog lub urolog, na podstawie rozmów z pacjentką oraz przeprowadzonych badań decyduje i kwalifikuje do operacji. Zabieg polega na podwieszeniu odcinka cewki moczowej za pomocą specjalnej taśmy albo siatki, dzięki czemu zyskujemy odtworzenie fizjologicznego kąta pęcherzowo-cewkowego i kontrolę nad mikcją.

 

 

 

Udostępnij

dr Piotr Stec

  • Kategorie usług: Lekarze innych specjalności
  • Specjalizacja wykonywana: Uroginekologia
  • Specjalizacja naukowa: Ginekologia i położnictwo
PROFIL SPECJALISTY


Zobacz również