Jak poprawić wygląd okolicy oczu i odjąć spojrzeniu lat

poniedziałek, 06.05.2019

Dlaczego kobiety i mężczyźni poprawiają skórę w okolicach oczu, jakich efektów oczekują, dlaczego wiotkość skóry powiek narasta z wiekiem? Jakie są dostępne metody małoinwazyjne rozwiązujące problemy: wiotkiej i opadającej górnej powieki, wiotkości dolnej powieki i tworzenia się „worków” i cieni w okolicy doliny łez, a także zacienienia górnej powieki (efekt panda).

Okolica oka  „dolina łez” to jedna z mniejszych okolic twarzy, jednak bardzo bogata w szereg problemów, które mogą ją dotknąć.  Przyczyną niezadowolenia z wyglądu „doliny łez” i funkcji powiek mogą być cechy osobnicze (geny), styl życia (rodzaj wykonywanej pracy, używki, w szczególności tytoń i alkohol), sposób codziennej pielęgnacji, zmiany związane z wiekiem, schorzenia lokalizacyjnie związane z okolicą oka, choroby ogólnoustrojowe, których skutkiem są zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu powiek. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, gdyż skóra w okolicy oka jest cieńsza niż w innych obszarach twarzy, co przyspiesza proces starzenia tej okolicy.

Już w wieku powyżej 20 r.ż, czasami wcześniej, twarz traci dziecięcą krągłość w obszarze pomiędzy linią powiekową i fałdem powiekowo- policzkowym. Powstaje objaw zmęczonego, czasami „zacienionego” oka. W skrajnych przypadkach zacienienie jest tak nasilone, że przypomina wyglądem „oko pandy”. Można powiedzieć, że w taki oto sposób wkraczamy w dorosłość. W dalszym etapie, w III dekadzie życia, uprzednio jedynie zarysowana linia powiekowa (odpowiadająca więzadłu oczodołowo-policzkowemu) zaczyna się stopniowo pogłębiać. Pod koniec III dekady coraz wyraźnie zarysowuje się  fałd powiekowo-policzkowy (odpowiadający anatomicznie więzadłu jarzmowemu) i zaczynamy widzieć obszar na kształt doliny, stąd powszechnie stosowana nazwa „doliny łez”. Nazwa również z racji bliskiego kontakt z okiem i znajdującym się w kącie wewnętrznym oka gruczołem łzowym, tak chętnie w chwili smutku, zapełniającym powstałe zagłębienie łzami.

Nasilenie zmian jest uzależnione również od cech osobniczych i stylu życia. Im krótsza ilość snu, większa ilość stresu, mniejsza dbałość o dietę i aktywność fizyczną, tym zmiany są bardziej widoczne i trudniej z nimi wygrać. Po 30r.ż,  bliżej IV dekady,  pojawiają się pierwsze utrwalone zmarszczki, początkowo w kącie zewnętrznym oka, w kolejnych latach rozprzestrzeniają się na powiekę dolną, promieniując na boczną powierzchnię policzków. Dopełnieniem jest coraz bardziej zarysowany kontrast pomiędzy linią powiekową a położonym poniżej fałdem powiekowo-policzkowym, określany przez pacjentów jako „worki pod oczami”. Zaczyna się też zarysowywać fałd śródpoliczkowy, sprawiający, że policzek podczas uśmiechu ulega podziałowi na dwie części. Nadaje to twarzy smutny wygląd i jest częstym problemem i impulsem do konsultacji u lekarza medycyny estetycznej. Podobnym zmianom podlega powieka górna, poczynając od linii brwi. Postępująca z wiekiem utrata kolagenu i elastyny oraz  pogarszająca się jakość tych związków w skórze sprawia, że powieka górna  ulega obniżeniu,  dając obraz wąskiego, zmęczonego oka, czasami z opadnięciem w stopniu utrudniającym widzenie.

Opisany wyżej proces jest potęgowany oddziaływaniem sił grawitacji. Ostatecznie uzyskujemy obraz  opadniętych, zmęczonych powiek, z widoczną przepukliną tłuszczową i zarysowanym pod skórą gruczołem łzowym. Do tego dołączają się objawy wynikające z procesu fotostarzenia (wpływu słońca), nasilające głębokość zmarszczek, intensywność przebarwień i zmniejszenia napięcia skóry.

Czy można się przed tym procesem obronić? Co robić aby zmiany postępowały wolniej, a oko pomimo upływu lat, wyglądało promiennie?

Podstawowe znaczenie mają zabiegi zwiększające napięcie  skóry i przywracające elastyczność.

Wybór metody poprawiającej wygląd powiek i okolicy oczu jest uzależniony od stopnia nasilenia zmian, jakości skóry, trybu życia, wieku Pacjenta,  jego realnych oczekiwań i możliwości ich spełnienia przez lekarza medycyny estetycznej lub w bardziej zaawansowanym procesie przez chirurga plastyka.

Pomijam tu, ważny i niezbędny w dbałości o stan powiek i okolicy oka, wpływ codziennej pielęgnacji.

 Jakie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są zalecane?

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa(inaczej iniekcyjna) – czyli leczenie niedoskonałości cery, pobudzanie pracy skóry, za pomocą płytkich nakłóć, podczas których do skóry wprowadzany jest odpowiedni preparat. Uzyskujemy dwutorowe oddziaływanie na skórę – poprzez nakłucie, a więc bodziec fizyczny i podanie preparatu, czyli bodziec farmakologiczny. Preparat dobieramy w zależności od problemów jakie zdiagnozujemy w trakcie badania Pacjenta. Efekt terapii uzależniony jest od systematyczności i potencjału biologicznego Pacjenta. Podstawą sukcesu jest wstępne wykonanie 4-6 zabiegów w odstępie 2-6 tygodni. Przy czym u Pacjentów z większym potencjałem biologicznym wystarczająca jest zwykle mniejsza ilość zabiegów. W kolejnym etapie poświęcamy czas na podtrzymywanie efektu, w zależności od potrzeb skóry – najczęściej wykonując pojedynczy zabieg przypominający co kilka miesięcy.

Do mezoterapii wykorzystujemy najczęściej nieusieciowane kwasy hialuronowe w połączeniu z koktajlami witaminowymi, peptydami biomimetycznymi, aminokwasami, polinukleotydami, mikroelementami. Do skóry dostarczone są gotowe elementy do wykorzystania w procesie jej odnowy. Pokonanie bariery skórnej przez iniekcję pozwala na uzyskanie szybkich efektów rewitalizacyjnych. Trzeba tu wspomnieć o preparacie REVITACARE Bio – Revitalization (połączenie kwasu hialuronowego z kompleksem multiwitamin- zwłaszcza vit C i A), rozświetlającym skórę i wyrównującym jej koloryt oraz o preparacie RRS HA Eyes, zawierającym kwas hialuronowy z licznymi składnikami biorewitalizującymi.

Osocze bogatopłytkowe

Równie ważnym preparatem jest osocze uzyskiwane z krwi Pacjenta poprzez odwirowanie w określonym czasie i z odpowiednią siłą odśrodkową. Uzyskujemy w ten sposób preparat z żywymi płytkami krwi, z których po podaniu do skóry uwalniają się białka stymulujące własne czynniki wzrostu i mezenchymalne komórki macierzyste, uruchamiając autologiczną odnowę komórkową. Wzmagamy w ten sposób procesy naprawcze skóry, zmniejszamy lub eliminujemy jej niedoskonałości – drobne blizny i przebarwienia, rozszerzone pory, zasinienia. Uzyskujemy poprawę elastyczności i napięcia.

Revofil Aquashine BR

Revofil Aquashine BR– preparat do peptydowej mezoterapii skóry – połączenie nieusieciowanego kwasu hialuronowego z kompleksem opatentowanych peptydów biomimetycznych, tzw. aktywnych białek, aminokwasów, kwasów nukleinowych i witamin. Preparat wspomaga odbudowę komórek skóry, zmniejsza przebarwienia, cienie pod oczami, drobne zmarszczki, zwiększa nawilżenie i napięcie. Skóra staje się grubsza i bardziej zwarta.

Kolagen

Podobne znaczenie ma kolagen (atelokolagen)– preparat Linerase- niezwykle skuteczny w zwiększeniu produkcji kolagenu własnego, co zmienia fakturę skóry w zakresie grubości, elastyczności, wyrównuje powierzchnię poprzez zmniejszenie, a nawet likwidację drobnych blizn i przebarwień. Skuteczność największa przy powtórzeniu zabiegu 3-4 razy co 2 tygodnie  i kontynuacji co pół roku.

Restylane Vital i Vital Light

Restylane Vital i Vital Light, zabieg „skinboosters”- stabilizowany (lekko usieciowany) kwas hialuronowy podawany do skóry właściwej. Powtarzalność zabiegu przy zastosowaniu tych preparatów, z uwagi na ich silny stymulujący skórę charakter jest znacznie mniejsza, niż typowej mezoterapii (2-3 serie co 3-4 tygodnie i kolejny zabieg po kilku miesiącach). Uzyskujemy przebudowę skóry, a nawet lekki efekt wypełnienia ubytków.

Peeling

Peeling to proces podczas którego substancja chemiczna wywołuje kontrolowane uszkodzenie naskórka lub naskórka i skóry. Strefa zniszczenia i głębokość uszkodzenia zależy od rodzaju i stężenia użytej substancji oraz wrażliwości skóry. Z uwagi na lokalizację – bliskość oka mniejszym ryzykiem obarczone są peelingi powierzchniowe, powodujące martwicę naskórka powyżej warstwy podstawnej do 0,06 mm. Jednak w przypadku głębszych zmarszczek zastosowanie mają również peelingi średniogłębokie i głębokie. Im głębiej peeling penetruje tym większa jest skuteczność, ale też dłuższa rekonwalescencja i wyższe ryzyko powikłań. Zalecane są mieszanki synergistycznie działających kwasów (najczęściej glikolowy, salicylowy, mlekowy, trójchlorooctowy, ferulowy) peelingi z retinolem i Vit C. Zastosowanie mają również peelingi  niezłuszczające (PRX-T33, PQ- Age).

Stosowane regularnie wzmagają produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu regenerują skórę,  powodują jej pogrubienie, spłycają drobne zmarszczki i blizny, zmniejszają przebarwienia i zasinienia. Skuteczność zabiegów rośnie przy skojarzeniu lub wymiennym wykonywaniu z mezoterapią, radiofrekwencją mikroigłową, laseroterapią. Najlepszym rozwiązaniem jest każdorazowe poprzedzenie zabiegu mezoterapii wykonaniem peelingu chemicznego. Zaleca się wykonywanie serii zabiegów od 4-6 co 14 dni i powtórzenie po kilkunastu miesiącach.

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa (pot. botox) – relaksacja mięśnia okrężnego oka (likwidacji tzw. „kurzych łapek”- preparat podawany jest około 1,5 cm od kąta zewnętrznego oka – ostrzyknięcie bocznych części obniżających brew oraz w dwóch punktach poniżej, zgodnie z układem zmarszczek. Iniekcja toksyny botulinowej w mięśnie odpowiadające za obniżenie brwi: mięsień podłużny, marszczący brwi, obniżacz brwi – wszystkie punkty iniekcji powinny znajdować się od 0,5- 1 cm od górnej krawędzi oczodołu, preparat podany głęboko domięśniowo, z wyjątkiem części  przedtarczkowej mięśnia okrężnego oka- tutaj dawka minimalna podana podskórnie, w skrajnie bocznej i przyśrodkowej części brwi. Efektem jest uniesienie środkowej i bocznej części brwi o 1-5 mm. Skuteczność zabiegu utrzymuje się przez okres 3-6 miesięcy.

Nici PDO

Nici liftingujące – PDO (z polidiksanonu) lub kwasu mlekowego i polikaprolaktonu. Oprócz mechanicznego działania, polegającego na wzmacnianiu okolicy powieki dolnej,  doprowadzają do produkcji nowego kolagenu, poprawiając elastyczność i zwartość skóry, co optycznie daje obraz zmniejszenia jej nadmiaru. Można zastosować nici pojedyncze, proste, skręcone, na kaniuli lub igle. Przy czym nici skręcone aplikowane są głębiej i pełnią również funkcję wypełniającą dolinę łez.  Można je podać prostopadle lub równolegle do linii rzęs oraz w okolicy kąta zewnętrznego oka. Jeśli intencją zabiegu jest podniesienie brwi i powieki górnej zastosowanie mają nici haczykowe, implantowane w okolicy czoła. Celem zwiększenia skuteczności zabiegu i zmniejszenia ryzyka przemieszczenia implantowanych nici korzystna jest wcześniejsza relaksacja mięśnia okrężnego oka i mięśnia czołowego za pomocą toksyny botulinowej. Zaleca się powtórzenie zabiegów po kilkunastu miesiącach, lub w zależności od wskazań osobniczych.

Wypełniacze

Usieciowane preparaty kwasu hialuronowego, często z dodatkiem środka znieczulającego – lidokainy. Maja zastosowanie w zmniejszeniu ubytków tkankowych w obszarze „doliny łez”. Zalecane są preparaty o niskim usieciowaniu, celem zmniejszenia ryzyka powstania obrzęku i zmian naczyniowych. Zastosowanie mają preparaty np.:  Restylane Vital lub Restylane Vital Light oraz Redensity II. Podawane są głęboko najczęściej na kaniuli, bezpośrednio w miejsce ubytków tkankowych. Znaczenie mogą mieć również wypełniacze o średnim usieciowaniu, które podane w okolicy graniczącej z doliną łez (okolice więzadła jarzmowego), optycznie zmniejszają obszar tej ostatniej. Podczas podania preparatu istotna jest doskonała znajomość anatomii okolicy oka, co jednak nie wyklucza możliwości wystąpienia powikłań, z uwagi na dużą osobniczą zmienność anatomiczną w zakresie unaczynienia i unerwienia twarzy. Zaleca się powtarzanie zabiegów co 8-12 miesięcy.

Zabiegi aparaturowe

Radiofrekwencja mikroigłowa Scarlet

Radiofrekwencja mikroigłowa Scarlet- zabieg polega na nakłuwaniu skóry za pomocą bardzo cienkich igieł, które znajdują się na specjalnej głowicy o powierzchni 1 cm2. Przykłada się ją miejsce przy miejscu na całej powierzchni powiek, obejmując okolicę oczodołową. Jeszcze lepsze efekty uzyskuje się przy wykonaniu zabiegu na całej powierzchni twarzy wyrównując koloryt i fakturę skóry. W momencie wkłucia igieł na głębokość od 0,5-3,5 cm w powierzchnię skóry następuje emisja frakcjonowanej fali elektromagnetycznej, powodująca podgrzanie skóry w miejscach wkłucia i termiczną stymulacje fibroblastów do produkcji kolagenu. Po zabiegu występuje chwilowy rumień i lekki obrzęk. Widoczne jest też obkurczenie włókien kolagenowych przez co skóra staje się bardziej napięta. Efekty odległe występują po kilku tygodniach, kiedy zakończy się cykl produkcji nowego kolagenu. Jest to zabieg precyzyjny i bezpieczny, pozwalający na dotarcie do obszaru całych powiek, aż do linii rzęs. Uzyskujemy poprawę elastyczności, podniesienie powiek, zmniejszenie zmarszczek i przebarwień. Skuteczność metody zależy od powtarzalności zabiegów. Zalecany jest cykl 2-3 zabiegów w odstępie co ok. 6 tygodni lub skojarzenie z innymi zabiegami oddziaływującymi na skórę.

Dermapen

Mezoterapia mikroigłowa, to mikronakłuwanie skóry za pomocą urządzenia Dermapen, skutkujące uszkodzeniem mechanicznym jej powierzchownych warstw oraz uwolnieniem czynników stymulujących z płytek krwi, które wydostają się z uszkodzonych nakłuciem naczyń krwionośnych, pełniąc funkcje odbudowująca strukturę skóry.

Laser frakcyjny CO2

Laser frakcyjny CO2 – do zastosowania na powieki jedynie w sytuacji zabezpieczenia oka nakładkami tytanowymi, zakładanymi na znieczulony wcześniej kroplami worek spojówkowy. W przypadku nie zastosowania nakładek tytanowych możliwe jest wykonanie zabiegu jedynie w okolicy doliny łez i powyżej łuku brwiowego, t.j. nie schodząc z rusztowania kostnego twarzoczaszki, przy jednoczesnej ochronie oka specjalnymi okularami. Zabieg polega na kolumnowym uszkodzeniu skóry, powstaniu mikroskopijnych stref uszkodzenia termicznego, otoczonych zdrową, nienaruszoną tkanką, co przyspiesza gojenie, w stosunku do zabiegów polegających na wywołaniu uszkodzenia na całej powierzchni skóry. Efektem zabiegu jest przebudowa skóry, wzrost napięcia, zmniejszenie porów, zasinienia, ujędrnienie i uelastycznienie skóry.

Powyżej wymieniono jedynie najczęściej stosowane metody wykorzystywane w poprawie kondycji powiek i okolicy doliny łez. Ilość metod stosowanych w medycynie estetycznej wspomagających skórę w procesie jej odnowy, przebudowy, utrzymania elastyczności i napięcia ciągle rośnie. Ważnym elementem w wyborze, który zabieg zastosować u konkretnego Pacjenta jest stan skóry, wiek, potencjał biologiczny i szansa na systematyczną terapię zwiększającą skuteczność zabiegu.

Niezwykle ważne jest szacowanie czy korzyści zabiegu przewyższają ewentualne ryzyko z nim związane, rzetelne informowanie Pacjenta o wszelkich ryzykach, jak również jasne przekazanie informacji, że może nastąpić taki moment, w którym skuteczność małoinwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej okaże się niewystarczająca. Będzie to najlepszy czas do skierowania Pacjenta  do specjalisty z zakresu chirurgii plastycznej.

 

Udostępnij

dr Elżbieta Tatar

  • Kategorie usług: Medycyna estetyczna, Anty-Aging - medycyna przeciwstarzeniowa
  • Specjalizacja wykonywana: Medycyna estetyczna
  • Specjalizacja naukowa: Neurologia
PROFIL SPECJALISTY


Zobacz również