Laseroterapia w podologii

niedziela, 05.05.2019

Laseroterapia to skuteczna terapia  w przypadku problemów podologicznych, zabiegów poprawiających wygląd dłoni i stóp. Zdrowe i zadbane stopy to przede wszystkim komfort życia codziennego. Sezon letni to czas kiedy odkrywamy stopy i zwracamy uwagę na ich estetykę. Medycyna estetyczna umożliwia nam szybkie i skuteczne leczenie problemów skóry stóp oraz płytki paznokcia. 

Czym jest laseroterapia?

Pierwsze zastosowanie laserów sięga początku lat 60-tych XX wieku. W ostatnim czasie nastąpił wyjątkowo szybki postęp technologiczny, co przełożyło się na rozwój różnorodnych urządzeń laserowych o różnych parametrach i zastosowaniach. Zasadniczo lasery dzielimy na niskoenergetyczne, średnioenergetyczne oraz wysokoenergetyczne. Wyróżniamy m.in. lasery frakcyjne, rubinowe, barwnikowe, argonowe, diodowe, neodymowo-yagowe, erbowo-yagowe oraz aleksandrytowe. Lasery wykorzystują szeroki zakres długości wiązki światła, tj. od ultrafioletowego, przez widzialne do podczerwieni. Energia promieni laserowych jest przekształcana na inny rodzaj energii wywołującej pożądany efekt terapeutyczny. W zależności od wskazania stosuje się lasery o różnej długości fali. Emitowana wiązka światła wnika w głąb skóry i jest pochłaniana przez naświetlane tkanki, co wpływa na podniesienie temperatury miejscowej i wywołanie odpowiedzi fizjologicznej organizmu. Laseroterapia pobudza proces naprawczy komórek poprzez m.in. zwiększenie procesu namnażania komórek lub wzrost unaczynienia tkanek.

Laseroterapia ze względu na właściwości m.in. przeciwbólowe, regeneracyjne, stymulacyjne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne odnalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Jest również z sukcesem stosowana w kosmetologii i podologii.

Stosowanie laseroterapii w podologii

Laseroterapię stosuje się m.in. w leczeniu infekcji grzybiczych płytki paznokciowej, zmian łuszczycowych, dolegliwości bólowych, stanów zapalnych, zespołów przeciążeniowych, infekcji ropnych skóry, przebarwień, znamion, blizn oraz owrzodzeń.

Grzybica paznokci to powszechny problem atakujący skórę oraz płytkę paznokcia zmieniając jej kolor i strukturę. Grzybicze zakażenia płytki paznokciowej to około połowa wszystkich schorzeń paznokci, dotykający około 10 proc. ogółu populacji. Infekcje tego typu wywołują przede wszystkim dermatofity, rzadziej grzyby drożdżopodobne, a incydentalnie – pleśnie. Sposób leczenia zależy przede wszystkim od obszaru objętego zmianą oraz jej rozległości. Leczenie często jest długotrwałe i opiera się o farmakoterapię oraz preparaty powierzchniowe. Promienie lasera zabiją grzyby znajdujące się pod płytką paznokcia, przenikając przez płytkę paznokcia, nie uszkadzając jej. Laserowe leczenie grzybicy paznokci to skuteczna i nieinwazyjna technika leczenia.

Stosowanie laseroterapii w kosmetologii

Laseroterapię wykorzystuje się m.in. do usuwania nadmiernego owłosienia, zmian barwnikowych, tatuaży oraz niwelowania oznak starzenia (tzw. fotoodmładzanie). Zabiegi polegają zwykle na zastosowaniu kilku serii w określonych odstępach czasu. Laseroterapia może być stosowana jako monoterapia lub w połączeniu z tradycyjnymi metodami leczniczymi.

Przeciwwskazania do laseroterapii

Przeciwskazania do stosowania laseroterapii to : choroba nowotworowa, ciąża, przyjmowanie leków śwatłouczulających (np. niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leków uspokajających), oraz zaawansowana cukrzyca.

Powikłania występują rzadko i mogą obejmować pojawienie się pęcherzy, blizn, przebarwień skóry oraz reakcji alergicznych. Zabiegi powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowany i odpowiednio przeszkolony personel, co minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Laseroterapia to nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna metoda leczenia ciesząca się coraz większym uznaniem wśród pacjentów ze względu m.in. na nieinwazyjność metody oraz osiąganie widocznych efektów terapeutycznych.

UdostępnijZobacz również