Laserowe leczenie stulejki

czwartek, 16.08.2018

Stulejka jest częstym problemem medycznym mężczyzn. Polega na  niemożności odciągnięcia napletka. W przypadku pełnej stulejki napletka w ogóle nie można odciągnąć. Czasami mamy do czynienia ze stulejką niepełną, wtedy problem ze zsunięciem napletka występuje tylko w czasie wzwodu lub można go zsunąć, lecz jest wtedy odczuwalny stały dyskomfort lub ból.

laserowe leczenie stulejki

Od kiedy wykonuje się zabiegi stulejki

Już w czasach starożytności, szczególnie w krajach o gorącym klimacie stulejka była na tyle poważnym źródłem zakażeń, iż dokonywano zabiegów leczniczych mimo prymitywnych warunków i ryzyka powikłań. Doświadczenie pokazało, że wykonanie zabiegu usunięcia napletka czyli obrzezania, u dzieci wiąże się z lepszym przebiegiem gojenia, stąd zaczęto je wykonywać profilaktycznie. Wykonanie obrzezania u chłopców stało się elementem związanym z różnymi religiami, ale należy pamiętać, że genezą jego wykonywania są względy higieniczne.

Współcześnie stosowany sposób wykonania zabiegu usunięcia napletka powstał około 100 lat temu. Dzięki rozwinięciu możliwości szycia rany i użycia środków przeciwbólowych udało się zminimalizować dyskomfort Pacjenta. Jednocześnie rozwinęły się techniki leczenia stulejki pozwalające zachować napletek poprzez tzw. plastykę napletka, choć doświadczenie pokazuje, że całkowite usunięcie go sprawdza się najlepiej.

Laserowe leczenie zabiegowe stulejki

W wielu innych dziedzinach medycyna dokonała olbrzymich postępów, niemniej na polu leczenia stulejki wydawało się, że nic nie może się zmienić. Niedawno okazało się jednak, że zamiast używać do cięcia skóry skalpela, można wykorzystać laser CO2. Laser ten stosowany jest w medycynie estetycznej od wielu lat, a wytwarzane przez niego promieniowanie doskonale nadaje się do wykonywania zabiegów na skórze. Promień lasera padając na  skórę powoduje jej selektywne odparowanie na głębokość około 0,6mm. Równocześnie dochodzi do powstania martwicy zakrzepowej w promieniu około 0,4mm co powoduje, że drobne naczynia podskórne, zarówno krwionośne jak i limfatyczne, zostają zamknięte. Punktowe działanie lasera i bardzo niewielki zakres uszkodzenia termicznego tkanek powoduje, że w okresie pozabiegowym  obrzęk jest mniejszy, a dzięki martwicy zakrzepowej  skłonność do krwawień i powstawania obrzęków limfatycznych również się zmniejsza. Ponadto  zakończenia nerwowe ulegają obkurczeniu, co powoduje, że dolegliwości bólowe ze strony rany są zredukowane. Sumarycznie  przebieg pozabiegowy jest łagodniejszy. Ponieważ brzegi rany są równe, jest mniej wynaczynień krwi w ranie, gojenie zachodzi szybciej, a ostateczna blizna jest gładsza.

Nasze osiągnięcia

Od lutego 2016 r do końca lipca 2018 roku w szpitalu LUX MED wykonano już 224 zabiegi stulejki z użyciem lasera CO2.
W tej grupie Pacjentów odnotowaliśmy 4 powikłania,  przy czym żadne z tych powikłań nie wpłynęło na ostateczny efekt zabiegu ani nie stanowiło zagrożenia dla Pacjenta, a jedynie wydłużyły one okres gojenia.
W piśmiennictwie światowym odsetek powikłań po operacji stulejki u dorosłych jest szacowany (w zależności od artykułów) na 5-10%.

Wobec tych danych 1,78% powikłań przy zabiegu z użyciem lasera pokazuje przewagi tej metody w porównaniu z metodą tradycyjną. Ponadto przebieg pooperacyjny jest łagodniejszy, a blizna równiejsza.

 

Udostępnij

dr Daniel Leszczyński

  • Kategorie usług: Męska chirurgia intymna
  • Specjalizacja wykonywana: Chirurgia ogólna, Urologia
  • Specjalizacja naukowa: Urologia
PROFIL SPECJALISTY

Powiązane usługi:

Usługi dla Panów:Zobacz również