Łysienie to problem, z którym już dziś może poradzić sobie medycyna estetyczna

środa, 08.08.2018

Piękne, lśniące i gęste włosy to atrybut zdrowego wyglądu. Marzą o nich zarówno kobiety jak i mężczyźni,  dlatego stosują dobre kosmetyki, odpowiednią pielęgnację u fryzjera oraz suplementując witaminy i minerały. Jednak pomimo starań nie wszystkimudaje się zachować idealne włosy.

Łysienie dotyka coraz większej liczby osób i zdarza się w każdym wieku. Z utratą włosów borykają się zarówno kobiety i mężczyźni. Jest to problem estetyczny, ale również psychiczny. Związany najczęściej z niezdrowym stylem życia, zanieczyszczeniem środowiska, nieodpowiednią dietą, piciem alkoholu oraz nikotyną. Najistotniejszą i najczęstszą przyczyną wypadania włosów wydaje się być stres, zwłaszcza przewlekły – trudno jednak wyeliminować go z naszego życia. Wśród innych czynników, które są zależne od nas można wymienić: źle dobraną pielęgnację, obciążające zabiegi podczas stylizacji u fryzjera, nadmiernie stosowane i nieodpowiednie kosmetyki. Wypadanie włosów może też być uwarunkowane genetycznie oraz związane z chorobami organizmu.

Przyczyny łysienia

Mężczyźni najczęściej cierpią na łysienie zależne od genów oraz nadmiaru pochodnej męskiego hormonu testosteronu, która nieodwracalnie uszkadza mieszki włosowe powodując trwałą utratę włosów. Ten typ łysienia, zwany androgenowym, choć rzadziej, spotkać można także u Pań. U kobiet ogromną rolę odgrywają także hormony kobiece, które powodują wypadanie włosów po porodzie lub w trakcie menopauzy. Takie działanie mogą dawać także tabletki z hormonami czyli antykoncepcja, bądź hormonalna terapia zastępcza. Wypadanie włosów hormonalne może też być związane z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Łysienie jest również objawem niepożądanym wielu leków stosowanych w celu leczenia chorób przewlekłych, jak na przykład nowotwory. Te ubytki owłosienia najczęściej są odwracalne. W męskim typie łysienia utrata włosów dotyczy głównie tak zwanych „zakoli” oraz czubka głowy. U kobiet włosy wypadają z całej głowy, czasem częściej na skroniach i okolicy przedziałka.

Jak przeciwdziałać łysieniu?

Aby zatrzymać włosy dłużej na głowie oraz pobudzić wzrost nowych włosów najlepiej działać na różne sposoby, zarówno „domowe”, jak i profesjonalne. Sami możemy zadbać o zdrową dietę, unikanie zanieczyszczeń oraz używek. Kolejnym krokiem jest suplementacja witamin i minerałów, zwłaszcza witamin z grupy B, cynku oraz aminokwasów, które budują włosy. Ważny jest też dobór odpowiednich do rodzaju włosów i typu łysienia kosmetyków. Należy używać produktów z naturalnych składników, bez parabenów i SLS. W czasie trwania terapii warto zrezygnować z obciążających zabiegów fryzjerskich, takich jak farbowanie, trwała ondulacja czy prostowanie. Dobrze jest stosować przynajmniej raz w tygodniu masaż głowy, np. podczas peelingu skóry głowy, aby zwiększyć ukrwienie skóry, dotleniając mieszki włosowe. Ułatwia to proces wnikania aktywnych składników z kosmetyków i odbudowę włosa. Terapie „domowe” mają jedynie działanie wspomagające i profilaktyczne. Jeśli dostrzegamy utratę powyżej 200 włosów w ciągu doby, to znak, że nasze łysienie to już problem zdrowotny. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza i badanie trychologiczne w celu określenia typu łysienia. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza,  tym większe możliwości odzyskania włosów.

Możliwości medycyny estetycznej w leczeniu łysienia

Medycyna estetyczna proponuje szeroki wachlarz zabiegów poprawiających kondycję włosów oraz zapobiegających ich wypadaniu. W zależności od problemu z jakim się borykamy, w czasie mezoterapii za pomocą mikronakłuć do skóry głowy wprowadzane są różne preparaty. Odpowiedni skład dobiera lekarz po wnikliwej konsultacji trychologicznej. Na rynku dostępne są terapie witaminowe oraz peptydowe. Na szczególną uwagę zasługuje także zabieg osoczem bogatopłytkowym, które jako jedyne jest substancją naturalną pochodzącą z naszej własnej krwi. Najlepsze efekty osiągamy za pomocą terapii łączonej umiejętnie dobranymi przez lekarza zabiegami. Pamietajmy jednak, że bez względu na rodzaj terapii, walka z wypadającymi włosami jest długotrwała i wymaga dużej cierpliwości.

 

Udostępnij

dr Dominika Kwaśniak

  • Kategorie usług: Medycyna estetyczna, Anty-Aging - medycyna przeciwstarzeniowa
  • Specjalizacja wykonywana: Medycyna estetyczna, Trychologia
  • Specjalizacja naukowa: Interna
PROFIL SPECJALISTY


Zobacz również