Męska medycyna estetyczna, czyli intensywna pielęgnacja w trosce o młody wygląd

środa, 06.06.2018

W XXI wieku atrakcyjny wygląd ułatwia kontakty zawodowe i towarzyskie, dlatego świat należy do mężczyzn nowoczesnych i zadbanych. Medycyna estetyczna oferuje szeroki wachlarz zabiegów poprawiających wizerunek. Cała trudność polega jednak na ich odpowiednim doborze – tak, aby  poprawić aparycję i zachować młodość, ale nie zatracić męskich rysów.

Interesujący wygląd to przede wszystkim wysportowana, zgrabna sylwetka, zadbana skóra, a także lśniące włosy. Współczesny, zapracowany mężczyzna oczekuje od medycyny estetycznej skutecznego efektu w jak najkrótszym czasie.

Szczupła i zdrowa sylwetka

U mężczyzn optymalna ilość tkanki tłuszczowej waha się między 9 a 18%. Ze względu na przewagę męskich hormonów – androgenów, do których należy testosteron, układ tkanki tłuszczowej u mężczyzn jest inny niż u kobiet. Panowie są bardziej narażeni na otyłość brzuszną. Testosteron odpowiada też za odkładanie się tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej i w okolicy barków, dlatego i te części ciała u panów szybciej nabierają objętości. Jeśli tkanki tłuszczowej jest w nadmiarze, równowaga hormonalna zostaje zaburzona, a poziom testosteronu obniża się. Na skutek tego sylwetka zatraca męski wygląd, zanikają mięśnie, mogą pojawić się problemy z łysieniem oraz sprawnością seksualną.

Najlepiej zadbać o figurę stosując zdrową dietę i regularnie ćwicząc. Co zrobić, jeśli napięty grafik dnia na to nie pozwala? Warto skorzystać z zabiegów odchudzających i modelujących sylwetkę. Coraz bardziej popularne są różnego rodzaju zabiegi redukujące tkankę tłuszczową. Jej objętość w wybranej okolicy ciała można zmniejszyć za pomocą zabiegów inwazyjnych, np.  liposukcji, w czasie której nadmiar tłuszczu jest odsysany. Z kolei do zabiegów niewymagających rekonwalescencji należy lipoliza. W czasie tej procedury wykorzystuje się laser oraz ultradźwięki. W medycynie estetycznej stosuje się także podskórne wstrzykiwanie preparatów rozpuszczających tłuszcz. Ciekawym rozwiązaniem dla mężczyzn są zabiegi polegające na stymulowaniu skurczu mięśni brzucha. Skurcze te przyczyniają się do utraty „brzuszka” za pomocą dwóch mechanizmów – napinania i zwiększania masy mięśniowej oraz spalania tłuszczu. Jeśli po tych zabiegach skóra na brzuchu stanie się obwisła, aby ją napiąć i ujędrnić, możemy zastosować bezinwazyjny lifting z wykorzystaniem technologii HIFU.

Zadbana skóra

Skóra męska różni się od damskiej. Jest grubsza o 25%, bardziej owłosiona i zawiera więcej gruczołów łojowych. Większa ilość włókien kolagenowych sprawia, że jest bardziej napięta. Mężczyźni starzeją się w późniejszym wieku – pierwsze zmarszczki powstają u nich dopiero około czterdziestego lub pięćdziesiątego roku życia. Jeśli natomiast proces starzenia już się rozpocznie, przebiega bardzo szybko, a w jego trakcie powstają głębokie bruzdy. Problemy, z którymi borykają się mężczyźni to także wiotczenie skóry,  zmarszczki, trądzik oraz blizny potrądzikowe, zmiany naczyniowe pod postacią trądziku różowatego (głównie w okolicy nosa) i przebarwienia.

W dawnych czasach oznaką męskości i dojrzałości były bruzdy oraz blizny. Od współczesnego mężczyzny oczekuje się jednak skóry zadbanej, pokrytej jedynie zmarszczkami mimicznymi. Aby twarz wyglądała zdrowo, potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Zapracowany i zestresowany mężczyzna powinien jak najszybciej zadbać o swoją skórę. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji twarzy. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie oraz zabezpieczenie skóry po goleniu, które podrażnia ją i uwrażliwia na zanieczyszczenia.

Medycyna estetyczna oferuje zabiegi przeciwstarzeniowe oraz redukujące oznaki starzenia. Aby poprawić kondycję skóry oraz odświeżyć wizerunek, stosujemy mezoterapię preparatami bogatymi w składniki nawilżające, regenerujące i rozjaśniające przebarwienia. Na szczególną uwagę zasługuje zabieg osoczem bogatopłytkowym. Ten naturalny, uzyskany z własnej krwi zastrzyk czynników stymulujących komórki do regeneracji działa kompleksowo. Potrafi wygładzić blizny potrądzikowe, zmniejszyć przebarwienia, odmłodzić, uelastycznić oraz napiąć skórę. Niweluje także oznaki zmęczenia pod postacią sińców pod oczami. Z kolei natychmiastowe spłycenie głębokich bruzd uzyskamy za pomocą zastrzyków z toksyny botulinowej. W walce z rozszerzonymi naczynkami w okolicy nosa pomocny jest natomiast laser. W ten sposób, za pomocą dyskretnych zmian, uzyskujemy wygląd wypoczętego, spełnionego, pewnego siebie mężczyzny.

Mocne i gęste włosy

Skłonność do łysienia najczęściej dziedziczymy. Dotyczy ono ponad połowy mężczyzn i jest zależne od pochodnej testosteronu, która nieodwracalnie uszkadza mieszki włosowe. Włosy stają się krótkie, cienkie i w końcu wypadają. Zadaniem zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest poprawa jakości włosów oraz odroczenie momentu ich ostatecznej utraty. Z pokolenia na pokolenie u coraz młodszych mężczyzn, już nawet u 20-latków, obserwuje się łysienie. Ważne zatem, aby zabiegi rozpocząć jak najwcześniej i pamiętać o ich regularnym powtarzaniu.

W terapii oznak łysienia typu męskiego, najbardziej efektywne są zabiegi mezoterapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego oraz peptydów.

Coraz modniejsze wśród mężczyzn są także tatuaże. Zdobią ciało i dodają męskości. Niektóre z nich są jednak pozostałością po błędach młodości i stanowią problem. Potrafią zniszczyć profesjonalny  wizerunek w pracy. Medycyna estetyczna proponuje zabiegi laserowe, pozwalające usunąć niechciany tatuaż i odzyskać pewność siebie.

Na szczególną uwagę w poprawie jakości życia zasługuje zabieg redukujący nadpotliwość. Zwiększone wydzielanie kwaśnego potu dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet. Występuje zwykle w sytuacjach stresu, związane jest ze złą dietą, obfitą w ostre przyprawy i pracą pod presją czasu oraz podejmowaniem ważnych biznesowych decyzji. Powoduje duży dyskomfort psychiczny. Aby pozbyć się kłopotu z nadmiernym poceniem stosujemy zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Takiej terapii możemy poddać zarówno okolicę pach, dłoni, stóp.

Wszystkie prezentowane zabiegi pozwolą w krótkim czasie, bez szczególnego wysiłku zyskać efekt młodego, zadbanego, pewnego siebie, spełnionego mężczyzny.

Udostępnij

dr Dominika Kwaśniak

  • Kategorie usług: Medycyna estetyczna, Anty-Aging - medycyna przeciwstarzeniowa
  • Specjalizacja wykonywana: Medycyna estetyczna, Trychologia
  • Specjalizacja naukowa: Interna
PROFIL SPECJALISTY


Zobacz również