Nowe oblicze chirurgii plastycznej

piątek, 05.04.2019

Zabiegi chirurgii plastycznej rozwijają się na równi z pozostałymi obszarami medycyny. Coraz częściej są wybierane przez Pacjentów świadomie jako trwały sposób korekcji kształtu nosa, uszu, ust lub redukcji nadmiaru tkanki skórnej okolic oczu. To kolejny krok po zabiegach medycyny estetycznej, której działania opierają się głównie o szeroko rozumianą regenerację i stosowanie wypełniaczy. Jakie zabiegi stosuje się w dzisiejszej chirurgii plastycznej i estetycznej.

Plastyka i rekonstrukcja płatków usznych

Kształt małżowiny usznej jest unikalny dla każdego z nas, tak jak linie papilarne. Obecnie płatek ucha jest traktowany jako miejsce ozdoby dla kolczyków oraz tuneli. Często dochodzi do naderwania lub całkowitego przerwania struktury ucha. Usunięcie tuneli zostawia nieestetycznie wyglądające, rozciągnięte fragmenty tkanek. Wówczas niezbędna jest plastyczna korekcja płatków.

Dostępne techniki operacyjne w większości polegają na odpowiednim opracowaniu i resekcji skóry, a następnie zeszyciu w sposób jak najmniej widoczny. Doboru procedury dokonuje chirurg plastyk podczas wstępnej konsultacji. Zabieg jest wykonywany w miejscowym znieczuleniu i trwa około godzinę. Na skórę zwykle zakładane są pojedyncze, drobne szwy, które usuwa się w czasie kontroli po ok 7 dniach. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, a ponowne przekłucie ucha jest możliwe po co najmniej 3 miesiącach.

Korekta odstających uszu

Pacjenci, którzy cierpią z powodu odstających uszy ukrywają je pod długimi włosami lub czapką, często są to kompleksy, które towarzyszą im od dzieciństwa. Wada może występować jedno- lub obustronnie i wynika z nieprawidłowej budowy struktur anatomicznych ucha. Zabieg korekcji polega na nacięciu skóry w tylnej okolicy małżowiny, osłabieniu chrząstki w kluczowych miejscach i założeniu na nią niewchłanialnych szwów stabilizujących ucho w nowej pozycji. Chirurg plastyk może zdecydować również o resekcji fragmentu muszli i plastyce płatka ucha, jeśli poprawi to całościowy efekt estetyczny. Na skórę najczęściej zakładane są pojedyncze szwy, usuwane po 10-14 dniach. Po zabiegu zaleca się noszenie opasek bawełnianych na uszy – w pierwszym miesiącu przez całą dobę, następnie przez kolejny miesiąc w nocy, aby utrzymać efekt. Zabieg trwa około godzinę, jest wykonany w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga hospitalizacji. U dzieci jest przeprowadzany jest między 8 a 10 rokiem życia w znieczuleniu ogólnym. W ramach Kliniki Estetyki Programu Grupy LUX MED wykonywane są wszystkie zabiegi korekcji małżowin usznych zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Chirurgia plastyczna nosa

Zabieg plastyki nosa to jedna z najczęściej wykonywanych procedur. Nos jest najbardziej widocznym elementem twarzy i często to właśnie od niego uzależniony jest cały wizerunek. Podczas konsultacji chirurgicznej lekarz wspólnie z Pacjentem omawia finalny efekt zabiegu uwzględniając budowę sylwetki, proporcje i symetrię nie tylko twarzy, ale i całego ciała. Korekta kształtu nosa często wykonywana jest jednoczasowo przy chirurgicznym leczeniu skrzywionej przegrody. Linie cięcia prowadzi się wewnątrznosowo, dzięki czemu po zagojeniu są całkowicie niewidoczne. Korekcja większych deformacji może zostać wykonana jedną z dwóch metod: zamkniętą, z ukrytymi szwami rozpuszczalnymi wewnątrz nosa lub otwartą, w której wykonuje się niewielkie nacięcie u podstawy słupka nosa. Nierówności grzbietu nosa wyrównuje się poprzez niewielkie starcie lub ścięcie specjalnymi osteotomami. Korekcja części kostnej zazwyczaj wymaga kontrolowanego „złamania” kości nosowych w celu jej odpowiedniego ustawienia. Po zabiegu przez około 8-10 dni Pacjent nosi specjalny, ochronny opatrunek gipsowy, a przez 2-3 pierwsze miesiące należy chronić delikatne kości nosa przed urazami i unikać wysiłku fizycznego. Pełny efekt zabiegu widać po około 6 miesiącach. W ramach Kliniki Estetyki Programu Grupy LUX MED wykonywane są wszystkie zabiegi korekcji nosa.

Korekta kształtu ust

Usta stanowią jeden z atrybutów kobiecości. Przy dyskretnej asymetrii i niewielkiej utracie objętości znakomicie sprawdza się wypełnienie ust kwasem hialuronowym. Jednak zabieg nie daje trwałych efektów i wymaga powtórzenia po około 6-9 miesiącach. Dla Pacjentek oczekujących trwałej zmiany rozwiązaniem jest chirurgiczne powiększanie ust. Powstała po zabiegu blizna jest dyskretna, a jej lokalizacja zależy od techniki operacyjnego powiększania ust. Trzy podstawowe to:

• Gullwing Lip Lift, czyli nacięcie wykonywane na granicy czerwieni wargowej, odwzorowujące kształt linii ust

• Bullhorn Lip Lift, czyli nacięcie skóry pod nosem, przyjmujące kształt „rogów byka”

• Corner Lip Lift, czyli wycięcie skóry z okolic zewnętrznych kącików ust.

Redukcja „drugiego” podbródka

Korekcja okolicy brody, a szczególnie tzw. „drugiego podbródka” jest sprawą bardzo indywidualną i może być zabiegiem całkowicie nieinwazyjnym lub wymagającym interwencji chirurga. Możliwe są 2 techniki korekty podbródka.

Lipoliza to zabieg medycyny estetycznej. Preparaty podawane (np. fosfatydylocholiny) w okolicę podbródka powodują miejscowy stan zapalny i redukcję komórek tłuszczowych.

Klasyczna liposukcja polega na odessaniu tkanki tłuszczowej poprzez małe nacięcia na skórze. Po zabiegu konieczne jest noszenie opatrunku modelującego okolicę podbródka dla uzyskania trwałego efektu. Liposukcja może być uzupełniona lipolizą dla uzyskania optymalnego efektu.

Chirurgiczny lifting twarzy

Operacja liftingu ma na celu zwiększenie napięcia, odmłodzenie i poprawę wyglądu skóry twarzy i szyi. Wraz z wiekiem tracą one na jędrności i elastyczności. Zabieg nie powoduje zatrzymania procesu starzenia, może jedynie podnieść głębsze struktury twarzy i usunąć nadmiar skóry lub tkanki tłuszczowej. Do jego wykonania stosuje się szwy pozwalające odpowiednio napiąć mięśnie – tak, aby uzyskać efekt jak najbardziej zauważalnego odmłodzenia. Nacięcia i ewentualne blizny ukrywa się za linią włosów lub w naturalnych zmarszczkach ciała. Lifting może dotyczyć całej twarzy lub wybranej jej partii .

Plastyka powiek (blefaroplastyka)

Wiotka skóra powiek to problem coraz większej grupy osób. Nadmiar tkanki może ograniczać pole widzenia i sprawiać, że twarz wygląda na starszą i zmęczoną. Często jest to problem niemożliwy do korekty za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Skóra w okolicach oczu jest delikatna i mniej podatna na regenerację.

Plastyka powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry i przepuklin tłuszczowych z powiek dolnych usuwając m.in. worki tłuszczowe pod oczami. Nacięcie wykonuje się w zmarszczce a blizna jest niemal niewidoczna. Zabieg optycznie powiększa i otwiera oczy, nadając im młody i świeży wygląd. Pierwsze rezultaty widać od razu, ostateczny efekt po 3-4 tygodniach. Zabieg nie wymaga hospitalizacji.

Możliwości chirurgii plastycznej jest wiele, a zabiegi stają się coraz bardziej dostępne i powszechne. Ostateczny efekt estetyczny zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od właściwego zrozumienia pomiędzy lekarzem a Pacjentem. Dla łatwiejszej komunikacji stosuje się metody obrazowania symulacji efektów zabiegu. Pacjent podczas konsultacji ma wykonywane zdjęcia przez specjalne urządzenie 3D – Vectra, a następnie wspólnie z lekarzem dokonuje wirtualnej korekty na obrazie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że oczekiwany efekt jest możliwy do uzyskania i z dystansu możemy ocenić czy jest przez nas akceptowalny. W Szpitalu LUX MED Puławska zabiegi chirurgii plastycznej wykonywane są w ramach programu „Szpital Bez Bólu” w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Jest to kluczowy element dla zdrowia i samopoczucia naszych Pacjentów.

dr Anna Bagińska
chirurg plastyk

dr Maciej Koźlik
chirurg plastyk

Magazyn Beauty Ekspert 1/2019

UdostępnijZobacz również