Piękny nos

poniedziałek, 24.09.2018

Nos stanowi centralny punkt twarzy i zwracamy na niego szczególną uwagę w kontakcie z drugim człowiekiem. Wszelkie wrodzone lub pourazowe zniekształcenia nosa, nierówności, garb grzbietu nosa, mogą przyczynić się do znacznie obniżonej samooceny Pacjenta. Tym wadom najczęściej towarzyszą także zaburzenia drożności, które nieleczone, mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Korekcja nosa jest jednym z najczęściej wykonywanych na świecie zabiegów chirurgii plastycznej.

Zabiegi te wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Mogą one dotyczyć samej przegrody – mówimy wtedy o septoplastyce, części chrzęstnej lub całkowitej korekcji nosa z włączeniem części kostnej. W każdym przypadku kluczowym elementem terapii jest dokładne zbadanie Pacjenta, aby dobrać odpowiednią technikę operacyjną.

Plastyka przegrody nosa wykonywana jest z niewidocznych cięć wewnątrznosowych. Korekcja większych deformacji może zostać wykonana jedną z dwóch metod: zamkniętą, z ukrytymi szwami rozpuszczalnymi wewnątrz nosa lub metodą otwartą, w której wykonuje się niewielkie nacięcie u podstawy słupka nosa. Rankę zamyka się cienkimi szwami, które usuwa się zazwyczaj do 7 doby po zabiegu. Przy prawidłowym procesie gojenia pozostała blizna jest praktycznie niewidoczna.

W przypadku nierówności grzbietu możliwe jest ich wyrównanie poprzez niewielkie starcie lub ścięcie specjalnymi osteotomami. W niektórych przypadkach, dla uzyskania satysfakcjonującego efektu, konieczne jest pobranie fragmentów chrząstki z małżowiny usznej. Korekcja części kostnej zazwyczaj wymaga kontrolowanego „złamania” kości nosowych w celu ich odpowiedniego ustawienia.

Rekonwalescencja

Po zabiegu Pacjent nosi specjalny, ochronny opatrunek gipsowy przez około 8-10 dni. Możliwe siniaki w okolicy nosa i oczu utrzymują się do około 2-3 tygodni. Po zabiegu Pacjent powinien unikać większego wysiłku fizycznego przez okres 2-3 miesięcy oraz chronić delikatne kości nosa przed urazami. Pełny efekt zabiegu można oceniać po około 6 miesiącach od procedury.

W ramach Kliniki Estetyki Programu Grupy LUX MED wykonywane są wszystkie zabiegi korekcji nosa.

UdostępnijZobacz również