Twoje ciało zmieniło się po ciąży? Lekarz pomoże Ci w powrocie do formy

wtorek, 04.09.2018

Ciało kobiety zmienia się po ciąży i porodzie. Każda z Pań wraca do formy w innym tempie i z wykorzystaniem innych metod. Dieta, aktywność fizyczna, pielęgnacja ciała – a co jeśli te naturalne sposoby nie sprawdzają się w naszym przypadku? Chcąc wrócić do pełni zdrowia i sylwetki sprzed ciąży, warto skorzystać z pomocy lekarza medycyny estetycznej lub chirurga plastyka. Wizerunek młodej mamy jest też ważnym elementem w powrocie do pracy i życia zawodowego. Drobne zabiegi mogą nie tylko zregenerować skórę twarzy i ciała, ale również nadać jej młody świeży wygląd.

Rozstępy

Rozstępy to utrapienie wielu młodych mam. Istnieją jednak sposoby, które pomagają pozbyć się tego niechcianego problemu. Zdaniem specjalistów, to codzienna, właściwa pielęgnacja skóry najlepiej zapobiega ich powstawaniu. Warto regularnie stosować kosmetyki, które w składzie zawierają witaminę E oraz wyciągi z roślin morskich, a także wykonywać kilkuminutowy masaż wybranych partii ciała, używając do tego frotowej rękawicy lub szczotki do masażu.
Podczas walki z rozstępami należy również zadbać o stałe nawodnienie organizmu. Odpowiednio nawodniona skóra jest bardziej elastyczna i jednocześnie mniej narażona na pęknięcia.
Jeśli pomimo zastosowania odpowiedniej pielęgnacji, wygląd naszej skóry po ciąży nadal nie jest satysfakcjonujący, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Najprostszą i najskuteczniejszą metodę w walce z rozstępami stanowi zabieg radiofrekwencji mikroigłowej.
– Radiofrekwencja mikroigłowa polega na wprowadzeniu w skórę Pacjentki mikroigieł ogrzewających tkankę. Komórki naszej skóry zostają pobudzone do produkcji elastyny i kolagenu, a głęboko umiejscowione rozstępy zanikają. Tego typu zabieg pozwala nam bardzo precyzyjnie określić zarówno głębokość, jak i intensywność na jakiej chcemy działać – tłumaczy dr Jowita Dejewska z Kliniki Estetyki w ramach Grupy LUX MED.
W większości przypadków zabieg wyceniany jest indywidualnie, w zależności od leczonej powierzchni.

Wiotka skóra na brzuchu

Skóra po ciąży traci swoją jędrność. Problem ten jest najbardziej dokuczliwy w okolicach piersi i brzucha. W walce z wiotką skórą najlepszym i najbardziej dostępnym rozwiązaniem pozostaje aktywność fizyczna, uwzględniająca przede wszystkim ćwiczenia aerobowe (spalające tkankę tłuszczową) oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Przed rozpoczęciem intensywnych treningów warto jednak skonsultować się z lekarzem – w celu wykluczenia wszystkich przeciwwskazań.
W przypadku dużego nadmiaru skóry na brzuchu aktywność fizyczna może okazać się nie wystarczająca. Warto wtedy rozważyć zabieg abdominoplastyki, czyli pełnej plastyki brzucha.
– Abdominoplastyka to chirurgiczny, inwazyjny zabieg, podczas którego usuwamy powstały w wyniku ciąży nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej z okolic brzucha – mówi dr Małgorzata Chomicka-Janda, chirurg plastyk w Klinice Estetyki w ramach Grupy LUX MED – Abdominoplastykę można traktować jako końcowy etap powrotu do swojej figury. Należy jednak pamiętać, że zabieg przeznaczony jest dla kobiet, które nie planują już kolejnej ciąży – dodaj dr Chomicka-Janda.

Biust pozbawiony jędrności

Wiotkie i pozbawione jędrności piersi to problem, który najczęściej pojawia się po przebytej ciąży i okresie karmienia piersią. Wiele kobiet decyduje się na zabieg korekcji biustu, aby nie tylko powiększyć piersi, ale i poprawić ich wygląd oraz kształt.

Powiększanie piersi z wykorzystaniem implantów
Współczesna medycyna estetyczna oferuje kilka możliwości powiększenia piersi. Pierwsza z nich to wszczepienie silikonowych implantów. Kształt oraz rozmiar dobierane są indywidualnie przez chirurga plastyka. Obecnie, najczęściej stosowane są implanty wypełnione żelem silikonowym o kształcie okrągłym lub anatomicznym. Czas trwania takiego zabiegu wynosi od 60 do 90 minut. Chirurg wykonuje nacięcie tak, aby było ono jak najmniej widoczne, a następnie umieszcza w piersiach implanty. Rekonwalescencja po zabiegu trwa około dwóch tygodni.

Powiększanie piersi metodą lipotransferu
Alternatywą dla implantów jest zabieg lipotransferu. Polega on na pobraniu tkanki tłuszczowej z okolic ud, brzucha lub pleców, a następnie po odpowiednim przygotowaniu, wszczepieniu jej w piersi, którym chcemy nadać objętości.
– Tłuszcz to naturalny wypełniacz, który jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Zawarte w nim komórki macierzyste mają właściwości regenerujące i rewitalizujące – dodaje dr Chomicka-Janda – Co najważniejsze efekty są bardzo naturalne. Piersi są pełniejsze i uniesione.

Mastopeksja w walce z opadającymi piersiami
Rozwiązaniem problemu opadających piersi może być również mastopeksja.
– W wyniku mastopeksji nie tylko podnosimy piersi, ale także poprawiamy ich kształt i usuwamy nadmiar skóry. W celu przedłużenia efektu, zalecamy, aby po zabiegu nosić dobrze dopasowany biustonosz, który zabezpieczy piersi przed działaniem sił grawitacji na gruczoł piersiowy.
Efekty zabiegu są zazwyczaj nietrwałe. Wiek oraz kolejna ciąża mogą przyczynić się do ponownej utraty jędrności biustu. Zabieg podnoszenia piersi można oczywiście połączyć z zastosowaniem implantów, co pozwoli dodatkowo wypełnić i powiększyć biust, nadając im oczekiwany kształt.

Ginekologia estetyczna w walce o zdrowie intymne

Wiele młodych mam coraz bardziej otwarcie mówi o zmianach w wyglądzie stref intymnych po przebytym porodzie, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, a także uniemożliwiają czerpanie przyjemności z życia seksualnego. Rozwiązaniem tych problemów są zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej.
Kobiety rodzące siłami natury najczęściej skarżą się na luźność pochwy. Najmniej inwazyjnym, a jednocześnie najszybszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zabieg laserowej rewitalizacji pochwy. To bezpieczna metoda, która nie wymaga hospitalizacji. Polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera, którego wiązki powodują obkurczanie się tkanek oraz stymulację produkcji włókien kolagenowych. Efekt zabiegu przejawia się w zmniejszeniu obwodu pochwy, co pozytywnie wpływa na odczucia seksualne obojga partnerów. Zabieg przeznaczony jest dla kobiet, które nie planują zajścia w ciążę – kolejny poród może zniwelować uzyskany efekt.

Dolegliwością, która pojawia się w następstwie naturalnego porodu, jest również wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wstydliwy problem można wyleczyć za pomocą zabiegu wykonanego metodą TVT. Polega ona na wprowadzeniu cienkiej, beznapięciowej taśmy, która mocowana jest w taki sposób, aby podtrzymywała cewkę moczową od strony pochwy.

Każdy zabieg chirurgiczny i medycyny estetycznej poprzedza drobiazgowy wywiad z Pacjentką, którego celem jest poznanie jej oczekiwań, a także pozyskanie informacji na temat aktualnego stanu zdrowia i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.

Udostępnij

dr n. med. Małgorzata Chomicka - Janda

  • Kategorie usług: Chirurgia plastyczna
  • Specjalizacja wykonywana: Chirurgia plastyczna
  • Specjalizacja naukowa: Chirurgia plastyczna
PROFIL SPECJALISTY


Zobacz również