Wymarzony rozmiar piersi – skorzystaj z pomocy chirurga i ciesz się biustem idealnym

poniedziałek, 04.06.2018

Za małe, za duże albo opadające – mało jest kobiet, które byłyby w pełni zadowolone ze swoich piersi. Nie musimy być skazane na to, czym obdarzyła nas natura. Współczesna chirurgia plastyczna oferuje wiele rozwiązań, dzięki którym poprawimy wygląd swojego biustu.

Pożądany rozmiar biustu jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego chirurgia plastyczna umożliwia zarówno powiększanie, jak i zmniejszanie piersi. Ważne, aby wielkość biustu była dostosowana do proporcji całego ciała, co zapewni nam odpowiedni komfort i naturalny wygląd.

Powiększanie piersi coraz popularniejsze

Chirurgiczne, inwazyjne powiększanie biustu stosuje się nie tylko u kobiet, które uważają, że mają za małe piersi, ale coraz częściej też aby poprawić ich wygląd po ciąży czy też w celu wyrównania wielkości piersi i zapewnienia właściwej symetrii ciała.

– Najczęściej stosujemy implanty piersi lub lipotransfer, czyli powiększanie biustu własną tkanką tłuszczową. Nie są to jednak metody zamienne. Do wykonania każdego z tych zabiegów istnieją konkretne wskazania medyczne – mówi dr Łukasz Ulatowski, chirurg plastyk w Klinice Estetyki w ramach Grupy LUX MED.

Specjaliści dobierają zabieg po poprzednim drobiazgowym wywiadzie z Pacjentką, poznaniu jej oczekiwań i aktualnego stanu zdrowia. – Korekcję piersi z użyciem implantów wykonuje się u kobiet, które oczekują znacznego powiększenia biustu wraz z poprawą jego kształtu lub u kobiet bardzo szczupłych, u których zwyczajnie brakuje tkanki tłuszczowej do przeszczepienia. W wybranych przypadkach, Paniom, które oczekują niewielkiej poprawy kształtu piersi polecamy lipotransfer – dodaje dr Ulatowski.

Koszt powiększenia piersi zamyka się w granicach 14-18 tys. zł.

Implanty vs. lipotransfer

Implanty służące do powiększania biustu są najczęściej wypełnione żelem silikonowym. Taka konsystencja zapobiega rozlaniu się silikonu w przypadku pęknięcia implantu. Ważne, aby były one jak najwyższej jakości. Miejsce położenia implantów w piersi oraz metoda ich umieszczania zależą od wyboru Pacjenta, budowy klatki piersiowej i wskazań chirurga. W podjęciu tej decyzji pomagają nowoczesne programy komputerowe (np. urządzenie Vectra), z użyciem których możemy dokładnie zaplanować efekty całego procesu.

Zabieg w znieczuleniu ogólnym trwa średnio od 60 do 90 minut. Chirurg wykonuje nacięcie tak, aby było ono jak najmniej widoczne – najczęściej w fałdzie podpiersiowym, a następnie umieszcza w piersi implanty. Rekonwalescencja po zabiegu trwa na ogół dwa tygodnie. W pierwszych 2-3  dobach możemy odczuwać osłabienie i ból, ustępujący po podaniu doustnych środków przeciwbólowych. Przez 3 tygodnie należy ograniczyć aktywność fizyczną, a do 6 tygodni należy unikać uprawiania sportu.

W trakcie lipotransferu pobieramy komórki tłuszczowe z okolic brzucha, dolnej części tułowia, bioder lub ud i po specjalnym przygotowaniu  przeszczepiamy je do piersi.

– Własny tłuszcz jest materiałem całkowicie naturalnym, nie istnieje ryzyko odrzucenia przeszczepu czy wystąpienia alergii. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość lipomodelingu, czyli modelowania kształtu biustu, a także poprawa stanu skóry piersi – podając własny tłuszcz pobudzamy włókna kolagenowe i zwiększamy jędrność skóry. Jest to też metoda wykorzystywana w rekonstrukcji piersi po mastektomii – tłumaczy dr Łukasz Ulatowski, chirurg plastyk w Klinice Estetyki w ramach Grupy LUX MED.

Rekonwalescencja po lipotransferze trwa zazwyczaj około 2 tygodni. Pacjentki noszą specjalny biustonosz pooperacyjny. W tym okresie należy unikać wysiłku fizycznego i aktywności sportowej.

Za duże piersi też bywają problemem

Kobiety o dużych piersiach odczuwają dyskomfort związany z bólem pleców i karku lub podrażnieniem skóry pod biustem. W celu usunięcia uciążliwych objawów wykonuje się operację zmniejszenia piersi. W znieczuleniu ogólnym chirurg wykonuje odpowiednie nacięcie, usuwa nadmiar tkanki gruczołu piersiowego oraz skóry, a następnie dopasowuje kształt piersi i umiejscowienie brodawki. Rekonwalescencja po zabiegu wygląda podobnie jak w przypadku operacji powiększania biustu, doleglowości bólowe są na ogół mniejsze. Zabieg pomniejszania piersi to koszt w wysokości około 16-20 tys. zł.

Mastopeksja w walce z opadającymi piersiami

Wraz z wiekiem, po okresie ciąży i karmienia piersią czy wskutek znaczącej zmiany masy ciała biust traci jędrność, skóra się rozciąga, a piersi zaczynają opadać. W takim przypadku rozwiązaniem może być mastopeksja. W wyniku zabiegu nie tylko podnosimy piersi, ale i poprawiamy ich kształt, usuwamy nadmiar skóry oraz dostosowujemy wielkość i położenie kompleksu brodawka-otoczka. Przy zabiegu podniesienia piersi można oczywiście zastosować również implanty, dodatkowo wypełniając i powiększając biust.

–  Należy pamiętać, że mastopeksja ma swoje ograniczenia – kolejna ciąża czy wiek mogą przyczynić się do ponownej utraty jędrności biustu. W celu przedłużenia efektu zabiegu należy nosić dobrze dopasowany biustonosz, który zabezpiecza piersi przed działaniem sił grawitacji na gruczoł piersiowy – zauważa dr Łukasz Ulatowski, chirurg plastyk w Klinice Estetyki w ramach Grupy LUX MED.

Mastopeksja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu należy liczyć się z bliznami pooperacyjnymi, których widoczność można zmniejszyć z zastosowaniem odpowiednich kremów i zabiegów laserowych. Po mastopeksji konieczne jest noszenie specjalnego biustonosza przez okres 8 tygodni. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj kilka dni, ale z powrotem do ćwiczeń fizycznych należy poczekać około dwóch miesięcy. Koszt mastopeksji to około 14-18 tys. zł.

Udostępnij

dr n. med. Łukasz Ulatowski

  • Kategorie usług: Chirurgia plastyczna
  • Specjalizacja wykonywana: Chirurgia plastyczna
  • Specjalizacja naukowa: Chirurgia plastyczna
PROFIL SPECJALISTY


Zobacz również